محمد میرکیانی نویسنده؛

فعالیت در عرصه کتاب کودک، دشوار شده است

تاریخ خبر : ۱٣٩۶/٠٢/۱٧

محمد میرکیانی گفت: رقابت‌ نزدیکی بین بخش خصوصی و دولتی در تولید کتاب‌های کودک و نوجوان به وجود آمده و به همین دلیل، فعالیت در این عرصه دشوار شده است.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان با بیان این مطلب افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دوره‌های مختلف کتاب‌های خوبی منتشر کرده و می‌کند، ولی در حال حاضر رقابت بین ناشران خصوصی و دولتی نزدیک شده است. 

او همچنین گفت: رسانه‌های جدید همچون شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ و... رقیبِ تولید محصولات فرهنگی شده‌اند. 

میرکیانی گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا کودکان و نوجوانان آینده‌ساز کشورمان به کتاب‌خوانی علاقه‌مند شوند.

نویسنده کتاب «بچه‌های کوچه» تأکید کرد: علاوه بر این‌که کتاب کودک و نوجوان رقبای زیادی پیدا کرده است بلکه در رسانه ملی نیز به دلیل گسترش کارها جذب مخاطب دشوار شده چراکه سلیقه‌های مخاطبان تغییر کرده است. 

او در مورد انتقال مکان نمایشگاه بین‌المللی کتاب به شهر آفتاب گفت: بچه‌های جنوب شهر به این مکان نزدیک‌تر هستند و استقبال بهتری از آن می‌کنند، این در حالی است که نمایشگاه‌‌های کتاب سال‌های قبل بیشتر حالت تجاری داشت.

به گفته میرکیانی، بچه‌ها وقتی خاطره خوبی از حضور در نمایشگاه کتاب داشته باشند، به کتاب علاقه‌مند می‌شوند و این موضوع در آینده آن‌ها و توجه به کتاب و کتابخوانی تاثیر زیادی دارد.

نویسنده کتاب «پاپر» با اشاره به انتشار کتاب‌های قدیمی و خاطره‌انگیزی که به مناسبت 50 سالگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شده است، گفت: کانون باید به مناسبت‌های مختلف همچون نوروز، تابستان و... کتاب منتشر کند. 

او در پایان با اشاره به این‌که حضور در غرفه کانون برای من تجدید خاطره شد، افزود: جای برگزاری نمایشگاه کتاب فصلی به ویژه در فصل تابستان در کانون پرورش فکری خالی است.

گفتنی است غرفه کانون در بخش‌ «کودک و نوجوان»، سالن B4، غرفه‌ 44 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران واقع شده است.

سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا روز 23 اردیبهشت در «شهر آفتاب» واقع در آزادراه خلیج فارس (اتوبان تهران- قم) روبه‌روی مرقد مطهر امام خمینی(ره) ادامه دارد.