خرس قهوه ای

دسته : تزئینی
ابعاد کاردستی : حجمی (سه بعدی)
گروه سنی : ۵ تا ٧ سال

شرح کاردستی

سلام دوستان

می خواهیم شما رو با تکنیک جدیدی در کاردستی آشنا کنیم به نام جاگورتا یا هنر رول کردن کاغذ.

هنر جاگورتا یا هنر رول کردن و تا کردن کاغذ نوعی حجم سازی همراه با خلاقیت است که به کودک کمک می کند تا دنیای پیرامون خو را بهتر بشناسد و دقت او را نسبت به محیط اطراف افزایش دهد . جاگورتا در اعتماد به نفس کودکان تآثیر فقوالعاده مثبتی دارد .

برای مربیان عزیز: همان طور که می دانید کتاب و داستان ها تاثیرات مثبتی در جهت رشد کودکان دارد پس خوب است قبل ساخت کاردستی قصه یا شعری که مرتبط است با آن را کوتاه برای آن ها تعریف کنیم .در اصل روانشناسی حتی می توانیم از کودکان بخواهیم از زبان خرس همراه با نمایش حرف بزنند و مطمئن باشید کودکان حرف های دل خود را که شاید به کسی هم نگفته باشند از زبان خرس می زنند.

با کاردستی ساده مربی با مهارت و خلاق می تواند به چند هدف مثبت دست پیدا کند.

نام کاردستی : خرس جاگورتا

گروه سنی : الف و ب

مواد مورد نیاز:

  1. کاغذ جاگورتا ( می توانید از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان تهیه کنید هم به اندازه کاغذ آچار است هم به صورت نوار های بریده شده و آماده. )

  2. چسب رازی

  3. چسب حرارتی

برای تهیه هر نوع کاردستی ابتدا باید دو نکته را توجه داشت اول اینکه در استفاده از چسب مایع حتما باید انتهای چسب را به آرامی فشار داد بعضی از بچه ها اشتباها چسب را از جلو فشار می دهند ، و دوم اینکه در هنر جاگورتا حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا کار زیبایی خود را از دست ندهد و کاغذ حالت خمیری پیدا نکند.

نکته مهم دیگر این است که اگر از کاغذ های آچار جاگورتا استفاده می کنید خودتان باید آن را برش بزنید و به شکل نوار در بیاورید اندازه برش ها در هر کار متفاوت خواهد بود.

در انتخاب رنگ ها در این کاردستی کودکان را آزاد بگذارید چون در راستای این آزاد گذاشتن ما به دو هدف مهم میرسیم 1 : کودکان با همین روش ساده و کوچک انتخاب کردن را یاد می گیرند.

2: خلاقیت آن ها پرورش می یابد چون همه ما می دونیم شاید که داخل بدن جوجه بنفش نباشد اما این جوجه ذهن کودک ماست و این یعنی کودک ما خلاق است و ذهن خلاقی هم دارد چه خوبه که ما این خلاقیت را پرورش دهیم.

برای تهیه این کاردستی ابتدا قسمت صاف نوار کاغذی را به این شکل چسب میزنیم. قطر نوار ها تا 2سانت برای این کاردستی مناسب است.

و بعد ابتدای کاغذ را مانند تصویر زیر یک تا کوچک می زنیم و همین طور ادامه می دهیم تا کاغذ ما رول شود و دایره مثل شکل زیر داشته باشیم. باید دقت کینم که رول کردن ما باید محکم انجام شود تا کار خراب نشود.
حالا باید نوار دیگری دور دایره رول کنیم تا دایره ما بزرگتر شود تعداد رول ها بستگی به اندازه بدن خرس ما دارد . اینجا می خواهیم وسط بدن خرس را کرم رنگ و دور آن را نوار های قهوه ای بزنیم. تا 3 دور نوار کرم و 4 یا 5 دور نوار قهوه ای می پیچیم .برای صورت خرس نوار قهوه ای مانند مرحله قبل به نسبت سر در چند دور رول می کنیم.

برای پاها ی خرس نواری به رنگ کرم را دایره می کنیم و دور آن یک نوار دیگر به رنگ قهوه ای می زنیم.

برای پاهای بعدی هم همین کار را مانند تصویر زیر تکرار می کنیم.

حالا برای شکل گیری پاها وسط پاهارا به سمت داخل به شکل زیر فشار می دهیم.

برای بینی خرس نوار کرم رنگی در این اندازه را رول می کنیم .

برای دستان خرس نوار قهوه ای را به شکل زیر پهن پهن تا می کنیم .

در اخر تمام اجزای خرس را به هم می چسبانیم .
مشخصات کاردستی
مواد لازم : کاغذ و مقوا
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق
اتصالات : چسبی