کرم جاگورتا

دسته : تزئینی
ابعاد کاردستی : حجمی (سه بعدی)
گروه سنی : ۵ تا ۱٠ سال

شرح کاردستی

سلام دوستان

می خواهیم شما رو با تکنیک جدیدی در کاردستی آشنا کنیم به نام جاگورتا یا هنر رول کردن کاغذ.

هنر جاگورتا یا هنر رول کردن و تا کردن کاغذ نوعی حجم سازی همراه با خلاقیت است که به کودک کمک می کند تا دنیای پیرامون خو را بهتر بشناسد و دقت او را نسبت به محیط اطراف افزایش دهد . جاگورتا در اعتماد به نفس کودکان تآثیر فقوالعاده مثبتی دارد.

برای مربیان عزیز: همان طور که می دانید کتاب و داستان ها تاثیرات مثبتی در جهت رشد کودکان دارد پس خوب است قبل ساخت کاردستی قصه یا شعری که مرتبط است با آن را کوتاه برای آن ها تعریف کنیم برای مثال برای ساخت کرم در ابتدا می توانیم .کرم سه نقطه یا کرم اندازه گیر را که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است را بخوانیم بعد کرم قصه را درست کنیم . حتی ما می توانیم در آخر با کمک بچه ها به کرم شخصیت دهیم و قوه تخیل او را تقویت کنیم می توانیم از خصوصیات اخلاقی کرم ذهن کودک صحبت کنیم .

در اصل روانشناسی حتی می توانیم از کودکان بخواهیم از زبان کرم همراه با نمایش حرف بزنند و مطمئن باشید کودکان حرف های دل خود را که شاید به کسی هم نگفته باشند از زبان کرم می زنند.

با کاردستی ساده مربی با مهارت و خلاق می تواند به چند هدف مثبت دست پیدا کند.

نام کاردستی : کرم

گروه سنی : الف ، ب و (5تا 6سال)

مواد مورد نیاز:

  1. کاغذ جاگورتا ( می توانید از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان تهیه کنید هم به اندازه کاغذ آچار است هم به صورت نوار های بریده شده و آماده. )

  2. چسب رازی

  3. چسب حرارتی

برای تهیه هر نوع کاردستی ابتدا باید دو نکته را توجه داشت اول اینکه در استفاده از چسب مایع حتما باید انتهای چسب را به آرامی فشار داد بعضی از بچه ها اشتباها چسب را از جلو فشار می دهند ، و دوم اینکه در هنر جاگورتا حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا کار زیبایی خود را از دست ندهد و کاغذ حالت خمیری پیدا نکند.

نکته مهم دیگر این است که اگر از کاغذ های آچار جاگورتا استفاده می کنید خودتان باید آن را برش بزنید و به شکل نوار در بیاورید اندازه برش ها در هر کار متفاوت خواهد بود.

در انتخاب رنگ ها در این کاردستی کودکان را آزاد بگذارید چون در راستای این آزاد گذاشتن ما به دو هدف مهم میرسیم 1 : کودکان با همین روش ساده و کوچک انتخاب کردن را یاد می گیرند.

2: خلاقیت آن ها پرورش می یابد چون همه ما می دونیم شاید که کلاغ بنفش نباشد اما این کلاغ ذهن کودک ماست و این یعنی کودک ما خلاق است و ذهن خلاقی هم دارد چه خوبه که ما این خلاقیت را پرورش دهیم.

برای تهیه این کاردستی ابتدا قسمت صاف نوار کاغذی را به این شکل چسب میزنیم. قطر کاغذ 2 سانت مناسب است .

و بعد ابتدای کاغذ را مانند تصویر زیر یک تا کوچک می زنیم و همین طور ادامه می دهیم تا کاغذ ما رول شود .
حالا باید نوار دیگری دور دایره رول کنیم. باز هم بستگی دارد کرم ما چقدر بزرگ باشد .

در اینجا ما تا4 الی 5 دور ادامه خواهیم داد.

در مرحله بعد سراغ رنگ های دیگر می رویم و مانند دایره قبل 4 دور رول می کنیم.

در حالت عادی 5 دایره با رنگ های متفاوت یا یکسان به شکل زیر کافی است .

حالا نوبت سر کرم است نواری با قطر 2 یا 1 سانت را مانند مرحله قبل دایره می کنیم نسبت به بدن تعداد رول هارا ادامه می دهیم و بعد وسط سر را به شکل زیر فشار می دهیم تا حالت برجسته بگیرد .

برای زیبایی کرم یک نوار به همان قطر را یک ئور رول می کنیم ونواری دیگر در هر رنگی که دوست داریم جداگانه رول می کنیم.

برای شاخک های کرم دو نوار را به طور جداگانه و پهن پهن به شکل زیر تا می کنیم.

برای سر شاخک ها هم دایره ای را به طور جداگانه درست می کنیم.

در مرحله آخر همه لجزای کرم را به شکل زیر می چسبانیم.


مشخصات کاردستی
مواد لازم : کاغذ و مقوا
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق
اتصالات : چسبی