محمدرضا سرشار

دسته : نویسندگان
فعالیت : نویسنده ، پژوهشگر ، منتقد

شرح بانک های اطلاعاتی

دکتر محمدرضا سرشار مشهور به رضا رهگذر، نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی و گوینده برنامه‌ی رادیویی قصه ظهر جمعه است.

او در سال 1332 کازرون متولد شد. اما بیش از شش سال از سالهای اولیه کودی را در این شهر سپری نکرد. او پس از اخذ دو دیپلم فنی و ریاضی و طی دوره‌ی سربازی در کسوت سرباز معلم (سپاهی دانش) در سال 1354، با رتبه دوم در رشته‌ی مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به تحصیل شد اما به خاطر علاقه‌ای که به نویسندگی داشت موجب شد تا وارد عرصهٔ هنر شود و در سال ۱۳۵۹ در شیراز ازدواج کرد. در سال ۱۳۸۵ از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان و نویستدگان مستقر در وزارت ارشاد، که متشکل از نمایندگان سه وزارتخانه و اشخاص حقیقی منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است برای مجموعه فعالیتهای ادبی سرشار، به وی گواهینامه درجه یک هنری داده شد که معادل مدرک تحصیلی دکتری محسوب می‌شود. همچنین در پیامی از رهبر انقلاب اسلامی ایران، برای مراسم بزرگداشت او در سال ۱۳۸۵ -که مشترکاً توسط صدا و سیما و جشنواره داستانهای قرآنی، پیامبران و ائمه (ع) - برگزار شد آمده است: «آقای سرشار حق بزرگی بر ادبیات انقلاب دارند.»

نخستین آثار قلمی سرشار (رهگذر) در سال ۱۳۵۲، در یکی از مجلات هفتگی ادبی، و اولین کتابش در سال ۱۳۵۵ به چاپ رسید. در مجموع، چهار عنوان کتاب و چند داستان کوتاه از سرشار، در دوران پیش از انقلاب متشر شد.

سرشار فعالیت سیاسی در دوران سلطنت دودمان پهلوی را با داستان‌های خود پی می‌گرفت. با وجود این، در دوران اوج‌گیریانقلاب 57، در اواخر دوره صدارت تیمسار ازهاری دستگیر و اوایل نخست وزیری شاهپور بختیار، همراه با خیل زندانیان سیاسی کشور، آزاد شد.

در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57، حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه، و تعدادی نیز (مانند سه شماره گاهنامه داستان، هفت مجلد قصه‌های انقلاب، دو مجلد «سه شنبه‌های دوست داشتنی» و …)به صورت گردآوری و ویرایش غلیظ، برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

آثار:

آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبانهای عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است. نشریه بین‌المللی who is who، در سال ۱۳۷۳، نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

افزون بر این آثار، از سرشار ده‌ها مقاله، نقد و مصاحبه‌های تخصصی، در مطبوعات مختلف کشور به چاپ رسیده که هنوز مجالی برای تدوین آنها به صورت کتاب به دست نیاورده، اما ۴ عنوان کتاب جدید او، در دست چاپ است.

معلمی، چند سال تدریس در دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق (ع)، چند سال مدیری گروه آینده سازان و سردبیری هم‌زمان سه برنامه رادیویی بچه‌های انقلاب، خردسالان و قصه ظهر جمعه، ۲۴ سال گویندگی قصه ظهرجمعه ، سردبیری چهار مجله ویژه کودکان و نوجوانان (دانش آموز، سوره نوجوانان، سروش نوجوان و سروش کودک)، سردبیری دو فصلنامه تخصصی ادبی قلمرو ادبیات کودکان و پژوهشنامه)، سردبیرس ماهنامه اقلیم نقد، عضویت در شورای سردبیری مجله تخصصی ادبیات داستانی، ۱۵ سال داوری کتاب سال کودک و نوچوان وزارت ارشاد، پنج سال عضویت در هیئت نظارت بر کتابهای کودکان و نوجوانان، دبیری گروه ادب و هنر دو روزنامه کیهان و جوان در سالهای ۱۳۷۸ و ۱۳۸۲–۱۳۸۳، مدیریت هیئت علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفت دوره ریاست هیئت مدیره انجمن قلم ایران و یک دوره نایب رئیسی آن، دو دوره عضویت در هیئت منصفه دادگاه مطبوعات، چند سال سرپرستی واحد داستان و سپس واحد ادبیات حوزه هنری؛ عضویت در هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران، عضویت در هیئت امنای بنیاد ادبیات داستانی، عضویت در هیئت علمی و داوری جشنواره جلال آل احمد، دبیری همزمان جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه آل احمد، کتاب فصل، دبیری و داوری جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ده‌ها دوره تدریس داستان و ادبیات کودک و نوجوان در کلاسهای آزاد حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد شهید، بنیاد جانبازان و مستضعفان، انجمن قلم ایران، امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش، دوره آموزش حین خدمت وزارت آموزش و پرورش، دوره بازآموزی زبان فارسی استادان زبان فارسی دانشگاه‌های هند و پاکستان، هنرجویان لبنانی در لبنان، سرپرستی گروه فیلمنامه نویسان مجموعه ۹۱ قسمتی پویانمایی خردسالانه «بچه‌های ساختمان گلها » و … از مسئولیتهای و مشغله‌های سرشار طی سالهای پس از انقلاب بوده‌است

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر