اریک کارل

دسته : نویسندگان
فعالیت : نویسنده ، تصویرگر

اریک کارل در سال ۱۹۲۹ در سیراکیوز، نیویورک در خانواده‌ی مهاجر آلمانی به دنیا آمد. زمانی که اریک شش ساله شد به دلیل دلتنگی‌های بسیار مادرش خانواده تصمیم به بازگشت به آلمان گرفت. برای اریک کوچک سازگار شدن با محیط جدید بسیار دشوار بود. کارل تاکنون بیش از ۷۰ کتاب کودک خلق کرده است و بیش از ۵۰ عنوان از این کتاب‌ها هنوز در حال تجدید چاپ هستند. کتاب‌های او به بیش از چهل زبان مختلف ترجمه شده است.او هم‌چنین نمایشگاه‌های فردی بسیاری نیز در کشورهای متفاوت برپاداشته و مهم‌تر آن‌که موزه‌ی کتاب‌های تصویری خود را در سال ۲۰۰۲ بنا نهاده است.

شرح بانک های اطلاعاتی

پیش از شروع جنگ جهانی دوم، کارل تعطیلات آخر هفته را با پدرش به گردش و پیاده‌روی می‌رفت. در این گردش‌ها پدر اطلاعات و آموزش‌های بسیاری در رابطه با طبیعت، گیاهان و جانداران با او در میان می گذاشت.

زمانی که جنگ جهانی دوم شدت یافت، پدر کارل از طرف ارتش آلمان برای شرکت در جنگ احضار شد و خانواده‌اش در آشفتگی و مشکلات جنگ غرق شد. سیستم آموزش و پرورش در دوران آلمان نازی دچار تحول و سخت‌گیری‌های بسیاری شد. کارل به واسطه‌ی استعداد بالایش در کار هنری رابطه‌ای بسیار خوبی با معلم هنر خود در مدرسه ایجاد کرد. این معلم به صورت پنهانی کارهای پیکاسو، ماتیس و هنرمندان دیگری را که نمایش آثارشان به وسیله‌ی هیتلر و رژیم نازی منع شده بود به اریک نشان می‌داد. این‌ها خاطراتی است که با گذشت زمان کارل آن‌ها را به روشنی به یاد می‌آورد.

پس از پایان جنگ کارل برای شش ماه به عنوان مسئول بایگانی در ارتش آمریکا مشغول به کار شد. پس از سال‌ها گرسنگی با به‌دست آوردن این کار او توانست به آشپزخانه‌ی سربازان دسترسی یابد «به خوبی به یاد دارم که در این زمان ساندویچ مانده، تکه‌ای کره، فنجانی شکر و تکه‌های مانده‌ی گوشت را از آشپزخانه برداشته و پنهانی برای خانواده‌ام می‌بردم.» دو سال بعد پدر کارل به خانه بازگشت، او زندانی شده و به کمپ‌های زندانیان روسیه انتقال داده شده بود. از پدر چیزی جز پوست و استخوان باقی نمانده بود، او عمیقاً تغییر کرده بود. آن‌ها همگی تغییر کرده بودند. پس از پایان جنگ و باز شدن مدارس کارل هم مانند بسیاری از دانش‌آموزان به مدرسه بازگشت. «در شانزده سالگی با موافقت خانواده به مدرسه‌ی هنر رفتم و تحت سرپرستی یکی از برجسته‌ترین اساتید رشته‌ی طراحی گرافیک به یادگیری مشغول شدم.»

کارل همواره آرزو داشت به آمریکا و سال‌های خوش کودکیش بازگردد. به همین دلیل بعد از فارغ‌التحصیلی از آکادمی هنرهای کاربردی اشتوتگارت در سال ۱۹۵۲ راهی آمریکا شد. به زودی کاری در زمینه‌ی تبلیغات یافت و سالیان سال به صورت حرفه‌ای به تبلیغات و طراحی گرافیک پرداخت. زمانی که ویراستار و نویسنده‌ی بسیار معروف بیل مارتین، تعدادی از تصاویر تبلیغاتی او را دید از کارل برای کار بر روی کتاب "خرس قهوه‌ای، خرس قهوه‌ای، تو چه می‌بینی؟" دعوت به همکاری کرد. در واقع کارل کتاب اول خود را زمانی که ۳۹ سال داشت به چاپ رسانید. کتابی که امروزه به اثری کلاسیک در آمریکا و بیشتر نقاط جهان تبدیل شده است.

اریک کارل پس از فرستادن کارت ویزیت دست‌ساز خود به ناشران و ویراستاران متفاوت توانست تحسین و نظر اَن بِنِدوس را به خود جلب کند و این آشنایی تبدیل به نقطه‌ی عطفی در زندگی 

حرفه‌ای او شد. اولین کتابی که کارل با همکاری بِنِدوس به چاپ رساند کتاب تصویری بدون کلامی بود با عنوان ۱، ۲، ۳ تا باغ وحش. محصول دوم این همکاری کتاب معروف کرم ابریشم بسیار گرسنه بود. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۹۶۹ تولید شد و تاکنون بارها تجدید چاپ شده و به بیش از سی زبان متفاوت ترجمه شده است.

در سازمان کتابخانه ملی تاکنون ۱۰ ترجمه مختلف از این کتاب فهرستنویسی شده است. نخستین آن در سال ۱۳۶۴ ثبت شده که ناشر آن نامشخص است و آخرین آن در سال ۱۳۹۷ از ناشری در اردبیل و به سفارش انجمن علمی گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه.

  • ک‍رم‌ اب‍ری‍ش‍م‌ دل‍ه‌، ت‍ال‍ی‍ف‌ اری‍ک‌ ک‍ارل‌؛ ت‍رج‍م‍ه‌ م‍ه‍دی‌ ت‍وان‍ا، [ت‍ه‍ران‌؟]: م‍ه‍دی‌ ت‍وان‍ا، ۱۳۶۴
  • ک‍رم‌ اب‍ری‍ش‍م‌ ب‍س‍ی‍ار گ‍رس‍ن‍ه‌، ن‍وی‍س‍ن‍ده‌ اری‍ک‌ ک‍ارل‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ ک‍ت‍ای‍ون‌ ص‍درن‍ی‍ا، ت‍ه‍ران‌: دف‍ت‍ر ن‍ش‍ر ف‍ره‍ن‍گ‌ اس‍لام‍ی‌، ۱۳۷۰.
  • ک‍رم‌ اب‍ری‍ش‍م‍ی‌ ک‍ه‌ ه‍ی‍چ‌ وق‍ت‌ س‍ی‍ر ن‍م‍ی‌ش‍د/ ن‍وش‍ت‍ه‌ اری‍ک‌ ک‍ارل‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ ی‍ل‍دا م‍ع‍ی‍ن‍ی‌، ت‍ب‍ری‍ز: آن‍اس‌، ۱۳۸۰
  • ک‍رم‌ گ‍رس‍ن‍ه‌/ ن‍وی‍س‍ن‍ده‌ اری‍ک‌ ک‍ارل‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ ش‍ی‍م‍ا ح‍اج‍ی‌اح‍م‍دی‌، ت‍ه‍ران‌: ای‍ران‌ب‍ان‌، ۱۳۸۱
  • کرم ابریشم شکمو، اریک کارل ؛ ترجمه‌ی فرینوش رمضانی. تهران: نشر مرکز، کتاب مریم، ۱۳۸۶
  • کرم گرسنه کوچک، نویسنده اریک کارل ؛ مترجم مهناز همت‌خواه. تهران : عصر اندیشه، ‏‫۱۳۹۵‬
  • کرمی که خیلی گرسنه بود، [نویسنده] اریک کارل؛ مترجم حبیبه جباری، سعید قاضی‌زاده؛ به سفارش انجمن علمی گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه. اردبیل: یایلیق، ‏‫۱۳۹۷.


منبع بیوگرافی استفاده از سایت‌های مختلف اینترنت

تنظیم کننده: مژگان بابامرندی

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر
جوایز و افتخارات : آثارش جوایز داخلی و بین المللی بسیاری را به خود اختصاص داده اند.