دانیل دفو

دسته : نویسندگان
فعالیت : شاعر ، روزنامه نگار

دانیل دفو، در سال۱۶۶۰ در انگلستان متولد و در۱۷۳۱ درگذشته است.

شرح بانک های اطلاعاتی

به این نویسنده ی انگلیسی را به خاطر رمان رابینسون کروزو لقب «پدر رمان انگلیسی» را داده اند. او به غیر از فعالیت در زمینه نویسندگی، تاجر، مامور اطلاعاتی و روزنامه نگار نیز بود.

دفو در خانواده ای که از معاندان و مخالفان کلیسای رسمی انگلستان بودند، به دنیا آمد. او در سن ۱۴ سالگی در آکادمی منسوب به مخالفان، زبان های فرانسوی، اسپانیایی و همچنین تاریخ را آموخت و در درس جغرافیا تسلط یافت. دفو سپس به پیشه تجارت خارجی روی آورد و به فرانسه و اسپانیا سفر کرد.

دفو در نوشته های خود از مذهب و کلیسا انتقاد می کرد و خواهان دگرگونی مناسبات اقتصادی و اجتماعی بود. وی چندین بار به دلیل نوشته های خود علیه اشراف و کلیسا به زندان افتاد. یک بار او را به اتهام «تحریک افکار عمومی» بسته در غل و زنجیر، در میدان مرکزی شهر به تیر چراغ برق بستند.

در کنار تجارت، او با زبان طنز به نوشتن رساله های منتقدانه پرداخت و در آن خواستار اصلاحات مذهبی، اقتصادی و رفاه اجتماعی شد و در هجونامه ای از آزار و اذیت مخالفان سیاسی و مذهبی انتقاد کرد و به خاطر آن برای مدتی به زندان افتاد. دفو پس از آزادی، برای یک رجل سیاسی به نام روبرت هارلی (که باعث آزادی او از زندان شده بود) رساله های سیاسی نگاشت و در تلاش برای اتحاد دوباره ی انگلیس و اسکاتلند به مأمور مخفی او بدل شد.

دفو در سال های پایانی زندگی خود، از سیاست کناره گرفت. به نوشتن داستان های خیالی روی آورد. بصیرت او نسبت به طبیعت نوع بشر و پرداختن او به جزئیات واقع گرایانه، داستان هایش را حقیقی جلوه می داد. علاقه ی بسیار او به ماجراجویی و مسافرت های دوردست در کتاب «تاریخچه ی حقیقی» دزدان دریایی او و با آمیختن تخیلات با واقعیات تاریخی انعکاس یافته است. او در سال ۱۷۱۹ رمان رابینسون کروزو را به رشته ی تحریر در آورد. دفو آخرین رمانش را به نام رکسانا در سال ۱۷۲۴ نوشت

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر