دن گاتمن

Daniel Edward Gutman

دسته : نویسندگان
فعالیت : نویسنده ، ویراستار ، فیلمنامه نویس ، روزنامه نگار

دن گاتمن در سال 1955درنیویورک امریکایی متولد شد.

شرح بانک های اطلاعاتی

او عمدتا داستان تخیلی کودکان می‌نویسد.

گوتمن با مدرک  رشته روانشناسی  دانشگاه Rutgersفارغ التحصیل شد. و در سال 1980 نوشتن  را به طورحرفه ای آغاز کرد.دن گاتمن سابقه نوشتن برای نشریات کودکان و حتی آموزش در دبستان ها را نیز دارد.

او از طرفداران بازی های ویدئویی بود و یک مجله ویدیویی را راه اندازی کرد. اومی‌گوید: « من یک مجله را در مورد بازی های ویدئویی شروع کردم و ناگهان متخصص بازی های ویدئویی شدم»

به طور منظم در مجلات مختلف مربوط به کامپیوتر، مانند Genie Livewire مطلب می‌نوشت.ویرایشگر مجله و مقاله نویس بود.

مدتی برای بزرگترها نوشت و زمان زیادی طول کشید که متوجه شد باید برای بچه‌ها بنویسد. 

آثار
مهمترین اثر او مجموعه مدرسه عجیب و غریب است .او بیش از 70 کتاب در مجموعه مدرسه عجیب من نوشته است.او همچنین فیلمنامه‌ی یک سریال  به نام «میلیون دلاری» نوشته است.که درباره‌ی بچه هایی است که فرصتی برای برنده شدن یک میلیون دلار در رویدادهای مختلف ورزشی دارند.

او مجموعه های دیگری نیز دارد.

 مجموعه مدرسه عجیب و غریب به فارسی ترجمه شده است.

 این مجموعه به زبانی ساده و طنز آمیز، ماجراهایی که در مدرسه اتفاق افتاده را بیان می‌کند. 

زبان داستان های گاتمن شادی آفرین و طنز است و با شوخی‌های کلامی بسیاری همراه است. به دلیل بیان شیوه‌های تدریس خلاق، خواندن آن برای آموزگاران بسیار جذاب و مفید است.

همه کتاب‌های این مجموعه از زبان اِی.جـِی،  روایت می‌شوند که یکی از بچه‌های بازیگوش مدرسه‌ الّامنتری (دبستان) است. گرچه اِی.جِی همه کتاب‌های مجموعه را با جمله اسم من اِی.جِی است و از مدرسه متنفرم شروع می‌کند؛ اما شادترین لحظات خود را در مدرسه می‌گذراند؛مدرسه‌ای که مدیرش آقای کلاتز، برای شادی دانش‌آموزان حاضر است، لباس بابانوئل بپوشد، اسکیت‌سواری کند و حتی از سقف آویزان شود! مستخدمش یعنی خانم لازار هم از دیوار راست بالا می‌رود و معلم هنرش با دستمال‌های کهنه برای خودش لباس می‌دوزد.
مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر
وب سایت : http://dangutman.com/