ای. بی. وایت

الوین بروکس وایت

دسته : نویسندگان
فعالیت : نویسنده ، روزنامه نگار

الوین بروکس وایت در سال ۱۸۹۹ در امریکا زاده شدو در سال 1985 از دنیا رفت.

شرح بانک های اطلاعاتی

در مدرسه دولتی مونت ورنن تحصیل کرد و در سال ۱۹۲۱ در رشته هنر از دانشگاه کرنل دانش آموخته شد. او که پیشتر به عنوان ویراستار مجله ادبی مدرسه و روزنامه "دیلی سان کرنل" کار کرده بود علایق ادبی خود را در سال های آغازین دهه ۲۰ با کار کردن به عنوان یک خبرنگار در چند روزنامه ادامه داد. دراین دوران او سفری به سراسر امریکا داشت. سپس در نیویورک به کار تبلیغات پرداخت. در ۱۹۲۵ وایت با مجله تازه تاسیس نیویورکر آغاز به همکاری کرد و  در سال ۱۹۷۲ تمام وقت به کار پرداخت. وایت به عنوان یک نویسنده، ستون نویس و ویراستار، نقش اساسی در تثبیت جایگاه این مجله به عنوان مجله ادبی پیشتاز بازی کرد.

"استوارت لیتل" نخستین رمان او بود که در سال های پایانی دهه ۲۰ نوشت و به سبب نپذیرفتن شدن از سوی ناشران انتشار آن به درازا کشید و وایت سرانجام آن را در سال ۱۹۴۵ با تصویرگری  گارت ویلیامز منتشر کرد. "استوارت لیتل" رمان طنزی است درباره ماجراجویی های پسربچه پنج سانتی متری زرنگ و مستقل. این اثر با موفقیت زیادی رو به رو شد. در سال ۱۹۶۶ تلویزیون NBC فیلمی از آن ساخت و در سال ۱۹۹۹ کمپانی کلمبیا پیکچر کارتون بسیار موفقی از آن ساخت. ۷ سال پس از نوشتن "استوارت لیتل" وایت "کارتنک شارلوت" را نوشت، رمانی که هم از سوی کودکان و هم منتقدان ستایش شد و بی چون و چرا از آثار مدرن ادبیات کودک است که جز ادبیات کلاسیک کودکان به شمار می رود. این کتاب در سال ۹۵۳ جایزه نیوبری و در سال ۱۹۵۸ جایزه لوئیس کرول، مریت را از آن خود کرد.

"قوی شیپور زن" اثر دیگری است از وایت که کمتر از دو اثر قبلی او مورد توجه قرار گرفت هر چند که گروهی از منتقدان این اثر را نیز مانند دو اثر پیشین او جز ادبیات کلاسیک کودکان می دانند. این اثر در سال ۱۹۷۱ نامزد دریافت جایزه کتاب ملی شد و در سال ۱۹۷۲ در لیست کتاب های برگزیده دفتر بین المللی نسل جوان قرار گرفت.

 در سال  ۱۹۷۳ برنده دو جایزه دیگر کتاب کودک شد. در سال ۲۰۰۰ فرد مارسلینو این داستان را با تصویرگری نو روانه بازار کرد. در سال ۲۰۰۱ نیز انیمیشنی بر پایه این داستان ساخته شد.

شهرت وی تا آنجا پیش رفت که سال 1978 جایزه پولیتزر به خاطر فعالیت درخشانش در حوزه کودک به وی اهدا شد.

 در سال ۲۰۰۴ ا انجمن کتابفروشی های امریکا جایزه ای را به نام این نویسنده بنیان گذاری کرد. جایزه ای بی وایت به کتاب هایی تعلق می گیرد که استانداردهای جهانی برای بلندخوانی را داشته باشند.

وایت در پایان عمر دچار آلزایمر شد و در سال ۱۹۸۵ از دنیا رفت.


انتشارات قطره، «قوی شیپور زن» را با ترجمه‌ی شیدا رنجبر منتشر کرده است.

شرکت نتشارات علمی و فرهنگی کتاب « کارتنک شارلوت» را با ترجمه مهشید امیرشاهی منتشر کرده است.

انتشارات شرکت نشر کتاب هرمس ، « استوارت لیتل » را با ترجمه‌ی گیتی اقصی منتشر کرده است.

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر
وب سایت : http://theabfc.wordpress.com/the-eb-white-read-aloud-awards