جایزه ای بی وایت

وب سایت : http://theabfc.wordpress.com/the-eb-white-read-aloud-awards

جایزه کتاب های مناسب بلند خوانی"ای بی وایت" سوی انجمن کتاب فروشی های کودکان (Association of Booksellers for Children) بنیاد نهاده شد.

شرح بانک های اطلاعاتی

الوین بروکس وایت، نویسنده آمریکایی بود که  برای کودکان کتاب هایی نوشته که از شهرت جهانی برخوردارند.  كتاب «استوارت كوچولو» را سال 1945و شاهكار ماندگارش «كارتنك شارلوت» 1952را خلق كرد كه با اين كتاب جایزه نیوبری و جایزه لوییس کارول را از آن خود كرد. پس از آن، جایزه معروف لورا اينگالز ويلدر به دليل فعالیت در عرصه ادبیات کودک و نوجوان و خلق آثار برجسته به وی اهدا شد.سومين كتاب وی با عنوان «قوي شيپورزن» سال 1973 جایزه سکویا و سپس جايزه ویلیام آلن را برایش به ارمغان آورد. شهرت وی تا آنجا پیش رفت که سال 1978 جایزه پولیتزر به خاطر فعالیت درخشانش در حوزه کودک به وی اهدا شد.

19 سال پس از مرگ  نویسنده یعنی در سال 2004 انجمن کتابفروشی‌های آمریکا جایزه‌ای را به نام او پايه‌گذاری کرد جایزه ی ای. بی. وایت، جایزه ای ادبی است که به کتاب هایی تعلق می‌گیرد که استانداردهای جهانی را برای بلندخوانی داشته باشند.

این جایزه به دو گروه کتاب های تصویری و کتاب های کودکان و نوجوان اهدا می شود. کتاب های شعر نیز می توانند این جایزه را دریافت کنند. هر سال در ماه ژانویه، کتاب فروشی های عضو انجمن، کتاب های جدیدی که در سال گذشته منتشر کرده اند را اعلام می کنند. معیار گزینش کتاب ها، دارا بودن متن پویا و پر تحرک، درون مایه و موضوعی سرگرم کننده و جهانی است.

 کتاب هایی برگزیده کتاب های هستند که کتابفروش ها  آن‌ها را به مشتریان خود برای بلندخوانی پیشنهاد می کنند و آن‌ها را شایسته  توجه بیشتر از سوی رسانه ها می دانند.
معیار گزینش کتاب های مناسب "بلندخوانی" دارا بودن متن پویا و پر تحرک، درونمایه وموضوع سرگرم کننده و جهانی است. در زمینه کتاب های تصویری کتاب هایی شانس برنده شدن دارند که متن و تصویر از ارتباط محکمی برخوردار باشند و ساختار کتاب دارای تعلیقی پر کشش باشد، کتاب هایی که بتوان آن ها را بارها و بارها خواند. خواننده را شگفت زده یا کنجکاو کند و یا به خنده وادارد و تخته ی پرشی برای گفتگو باشد.
کتاب های راه یافته به لیست نهایی نخستین دوشنبه ماه آوریل اعلام می شوند. در هر گروه ۴ کتاب از سوی کمیته ی جایزه ABC انتخاب می شوند و برندگان در ماه می در نمایشگاه کتاب امریکا اعلام می شوند.
جایزه لوحی است کریستالی که به شکل یک کتاب طراحی شده است که بر روی آن مدال ای بی وایت، نام کتاب، نام دریافت کننده و سال دریافت جایزه حک شده است.

مشخصات بانک های اطلاعاتی