جایزه ی ردهاوس

وب سایت : http://www.redhousechildrensbookaward.co.uk

یكی از برجسته ترین جوایز در ادبیات كودك و نوجوان است كه هر سال در انگلستان با داوری کودکان و نوجوانان، به نویسندگان برگزیده اهدا می شود.
جایزه ی ردهاوس جایزه ای است که در آن مخاطبان اصلی کتاب ها یعنی کودکان و نوجوان به داوری درباره ی کتاب هایشان می نشینند و به آن ها جایزه می دهند. آن ها کتاب های محبوب و مورد علاقه شان را با اعلام در سایت جایزه ی رد هاوس نامزد می کنند و طی چندین مرحله داوری و رای گیری سرانجام سه کتاب را بر می گزینند.

شرح بانک های اطلاعاتی

این جایزه در سال ۱۹۸۰ از سوی پت تامسون یکی از اعضای بنیاد گروه های کتاب کودکان Federation of Children's Book Groups  با نام "جایزه ی کتاب کودک" بنیان گذاری شده است و از سال ۲۰۰۱ که بیناد ردهاوس پیشتیبانی آن را برعهده گرفته است، جایزه کتاب ردهاوس نامیده می شود. این جایزه از سال ۱۹۹۲ در سه بخش کتاب خردسالان، خوانندگان کودک و خوانندگان نوجوان برگزار می شود.

 بنیاد ردهاوس هر سال از مخاطبانی كه با آنها در تماس است، می خواهد به بهترین كتاب هایی كه خوانده اند، امتیاز بدهند. در پایان سال، ده عنوان کتاب به مرحله ی نهایی مسابقه راه می یابند. سرانجام از بین این فهرست، ۳ نویسنده انتخاب می شوند و جایزه می گیرند که یکی از این نویسندگان به عنوان برنده ی برندگان معرفی می شود . ۵۰ کتاب برگزیده نخست هم به عنوان محبوب ترین کتاب های سال، در فهرستی منتشر می شود. بنیاد ردهاوس این کتاب ها را در طول سال به صورت یک نمایشگاه سیار براساس درخواست به همراه پوستر جایزه ردهاوس به مدرسه ها، کتابخانه ها و دیگر مراکز کودکان می فرستد. از میان كسانی كه تا به حال موفق به دریافت این جایزه شده اند، می توان از نویسندگانی مانند "جی. كی. رولینگ" و "رولد دال"، "مایکل مورپورگو"، "آنتونی هوروویتس" و "اندی استنتون" نام برد.

مشخصات بانک های اطلاعاتی