جایزه ی تصویرگری براتیسلاوا

جایزه دوسالانه

دوسالانه ی تصویرگری براتیسلاوا مهم ترین و منحصر به فردترین رویداد در زمینه ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است که با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه های ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان در اسلواکی برگزار می شود.

شرح بانک های اطلاعاتی

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ب زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار توسط دفتر این مسابقه که در شهر براتیسلاوا در کشور اسلواکی برگزار می‌شود و کانون به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان برگزیده این حوزه  می‌کند.

موسسه بیبیانا BIBIANA که یک موسسه فرهنگی فعال در سطح بین المللی در اسلواکی است، نقش اصلی را در سازماندهی آن بر عهده دارد. هدف بنیان گذاران این دوسالانه ایجاد شرایطی برای ارزیابی و گسترش هنر تصویرگری است.
در این دوسالانه بهترین آثار در حوزه ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان در دو سال گذشته که به صورت کتاب منتشر شده به نمایش در می آید. داوران این جایزه از میان کارشناسان بین المللی برگزیده می شوند. جایزه بزرگ این مسابقه جهانی مبلغ ۳۵۰۰ کرون و تندیس ویژه است که تنها به یک تصویرگر داده می‌شود. 

در همین حال هیئت داوری بین‌ المللی BIB این اختیار را دارد که لوح تقدیر این هیئت را به موسس‌ های انتشاراتی که در جهت توسعه نوآوری، کتاب‌ های کودکان با کیفیت بالا فعالیت کرده‌ اند، اهدا کند.

جایزه سیب طلایی، جایزه دوم این مسابقه است که به همراه جایزه نقدی به پنج تصویرگر برتر داده می‌شود.۱۰ تصویرگر پلاک ویژه و ۴ تصویرگر نیز دیپلم افتخار دریافت می‌کنند. 

از دیگر برنامه هایی که در این دوسالانه برگزار می کند، نشست کارشناسان بین المللی درباره ی مهم ترین موضوع روز مربوط به تصویرگری ادبیات کودکان است. هم چنین سمینار یا کارگاهی یک هفته ای نیز برای هنرمندان کشورهای نوپا در تصویرگری کتاب کودک در این دوسالانه برگزار می شود.

 نخستین دوره ی این کارگاه ها سال ١٩٨٣ با همکاری یونسکو، دبیرخانه دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا و آکادمی هنرهای زیبای براتیسلاوا از سوی تصویرگران اسلواکی برپا شد. آلبین برونوفسکی، گرافیست و تصویرگر شناخته شده ی کتاب کودک اسلواکی و بینان گذار مدرسه ی تصویرگری کتاب اسلواکی نخستین دوره ی این کارگاه ها را برگزار کرد. موضوع این کارگاه ها همواره ویژه و متفاوت و در رابطه ی نزدیک با یک داستان، کتاب یا موتیف ویژه است. برای نمونه کارگاه سال ١٩٩٧ درباره ی کتاب جنگل رودیارد کپلینگ و کارگاه سال ١٩٩٩ درباره ی آلیس در شگفتزار بود.
از برنامه های دیگر در این دوسالانه، نمایشگاه های گوناگون، پخش فیلم انیمیشن، اجرای نمایش، معرفی کتاب های جدید و دیدار با تصویرگران است.
در ایران شورای کتاب کودک – شعبه ی ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان - و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی تصویرگران، داوران و شرکت کنندگان در نشست های کارشناسی را برعهده دارند.


 

در سال‌های گذشته تصویرگران ایرانی همچون فرشید مثقالی برای «ماهی سیاه کوچولو» (جایزه تشویقی، 1969)، نورالدین زرین‌کلک برای «کلاغ‌ها» (1971، سیب طلا)، بهمن دادخواه برای «توکایی در قفس» (پلاک طلا، 1973)، فرشید مثقالی برای «آرش کمانگیر» (سیب طلا، 1973)، محمدرضا دادگر برای «یک حرف و دو حرف» (پلاک طلا، 1987)، کریم نصر برای «آب یعنی ماهی» (پلاک طلا، 1991)، حافظ میرآفتابی برای کتاب‌های «باید به فکر فرشته‌ها بود» و «الیاس» (پلاک طلا، 2003)، علیرضا گلدوزیان برای کتاب‌های «جوراب سوراخ» و «مداد سیاه مداد قرمز» (درخت طلا، 2005)، هدا حدادی برای کتاب‌های «اگر من خلبان بودم» و «باز باران» (پلاک طلا، 2007)، فرشید شفیعی برای کتاب‌های «پیوند» و «زربال» (سیب طلا، 2007) و راشین خیریه برای کتاب‌های «اگر من شهردار بودم» و «موج‌های دریا یک بطری را به ساحل آوردند» (پلاک طلا، 2011)نرگس محمدی (سیب طلا، 2017)برای کتاب« من یک گوزن بودم » موفق به دریافت این جایزه شده بودند.

مشخصات بانک های اطلاعاتی