جایزه پروین اعتصامی

دبیر جشنواره : دبیرخانه، تهران، خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه اعرابی (۵)، پلاک ۶، بنیاد شعر و ادبیات داستانی است.

این جایزه در سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرد.
این جایزه با هدف بزرگداشت مقام و شخصیت شاعر نامدار ایران پروین اعتصامی، رشد و اعتلای خلاقیت‌ها و آفرینش‌های ادبی بانوان، ترویج و تقویت زبان فارسی در خارج از کشور، ایجاد پیوند بین ادبیات ملل به ویژه در حوزه جهان اسلام، معرفی چهره‌های شاخص زنان ادیب و پژوهنده و تقدیر از زنان در عرصه زبان و ادب فارسی همه ساله در سالروز تولد پروین اعتصامی برگزار می شود.

موضوعات آن عبارت از شعر، ادبیات داستانی (داستان بلند، داستان کوتاه)، ادبیات نمایشی (نمایشنامه)، پژوهش های ادبی (نقد و پژوهش و مجموعه مقالات ادبی که به صورت یک کتاب منتشر شده باشد)، ادبیات کودکان (داستان و شعر کودک و نوجوان ) و ترجمه (آثاری که در حوزه‌­های پنج­گانه فوق از زبان دیگری به فارسی ترجمه شده باشد) است.

شرح بانک های اطلاعاتی

جایزه ادبی پروین اعتصامی، به صورت دو سالانه به آثار انتشار یافته در زمینه ادبیات داستانی به زبان فارسی در ایران توسط خانه کتاب ایران که نهادی مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است، اعطا می‌شود.


جایزه پروین اعتصامی شامل سکه و لوح است که به نفرات اول تا سوم داده می‌شد. جایزه پروین اعتصامی هر دو سال یك بار برگزار می‌شود. رئیس اعضای هئیت امنای این جایزه وزیر ارشاد است. اعضای هیئت امنا را نمایندگانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی، صدا و سیما، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش تشکیل می دهند. اعضای هئیت امنای جایزه با حکم وزیر ارشاد کار خود را شروع می‌کنند.


در این دوره آثاری که برای نخستین‌بار در سال ۱۳۸۱ در دو ردهٔ سنی بزرگسال و کودک و نوجوان توسط نویسندگان زن به چاپ رسیده بود مورد ارزیابی قرارگرفت که از میان آن آثار از ۶ اثر برگزیده در ردهٔ سنی بزرگسال و ۹ اثر برگزیده در ردهٔ سنی کودک و نوجوان تقدیر شد.

دومین دوره این جایزه ادبی، ۱۵ اسفندماه سال ۱۳۸۵ همزمان با یکصدمین سال تولد بانو پروین اعتصامی برگزار شد.

در این دوره نیز آثاری مورد ارزیابی قرارگرفت که برای نخستین‌بار در سال‌های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ به چاپ رسیده بود.

از میان این آثار ۴ اثر در ردهٔ سنی بزرگسال و ۶ اثر در ردهٔ سنی کودک و نوجوان برگزیده اعلام شد.

در حال حاضر هشتمین دوره این جشنواره در تابستان 97 برگزار می شود.

مشخصات بانک های اطلاعاتی