باربرو لیندگرون

Lindgren Barbro

دسته : نویسندگان
فعالیت : نویسنده ، تصویرگر ، بازنویس

او متولد سال ۱۹۳۷ و نویسنده‌ی سوئدی است.

شرح بانک های اطلاعاتی

 او آثار نوآورانه و چندبعدی برای کودکان در همه‌ی سنین دارد. عمده کارهای او شامل کتاب‌های مصور، شعر، نمایشنامه‌ها و کتاب‌هایی برای نوجوانان است. از زمان آغاز به کارش به عنوان نویسنده در سال ۱۹۶۵، او صدها عنوان کتاب منتشر کرده و کارهایش به بیش از سی زبان ترجمه شده است. او در سال ۲۰۱۴ برنده‌ی جایزه آسترید لیندگرن شد.

هیئت داوران این جایزه درباره‌ی آثارش چنین گفتند: «باربرو لیندگرن یک پیشگام ادبی است. با استفاده از زبان ماجراجویانه و نکات دقیق و ظریف روان‌شناختی، او نه تنها کتاب‌های تصویری را برای کودکان خردسال دوباره اختراع کرده، بلکه داستان‌های نثر خنده‌دار، شعرهای کودکانه‌ی اگزیستانسیالیستی و داستان‌های واقعگرایانه را نیز برای نوجوانان منتشر کرده است. او در آثارش با سبکی بی‌عیب‌ونقص، همزمان هم شیطنت‌های بازیگوشانه، لحظات درخشان سرخوشی و طبیعت رازآلود زندگی و هم نزدیکی مرگ را برای‌مان به ارمغان می‌آورد.»

داستان‌های باربرو لیندگرن اغلب طنزآمیز است و در آن‌ها چه شاهد تعقیب و گریزهای سرگرم‌کننده باشیم و چه تفکرات جدی‌تر، لحن داستان همواره منحصر به فرد و گرم است و به طور مستقیم با کودکان صحبت می‌کند. او استعداد شگفتی برای یادآوری و بیان دوران کودکی داشته و سبک به ظاهر ساده‌اش فضا و حال و هوای کودکی را برای تمام خوانندگان از هر سن و سالی بازآفرینی می‌کند.

باربرو لیندگرن دانش‌آموخته‌ی هنر است و بسیاری از کتاب‌هایش را خود تصویرگری می‌کند. از آن جمله، کتاب نخست‌اش «تابستان ماتیاس» (mattias sommar) است که در سال ۱۹۶۵ منتشر شده است و هیچانه‌ی loranga, Masarin och Dartanjan که در سال ۱۹۶۹ منتشر شد و درباره‌ی دنیایی است که در آن هر اتفاقی ممکن است بیفتد. کتاب «داستان پیرمرد کوچک» (sagan om den lilla farborn، ۱۹۷۹) سرآغاز همکاری درازمدت او با تصویرگر کتاب «اوا اریکسون» شد. موفقیت‌های بزرگ آن‌ها با مجموعه کتاب‌های مصور مکس کوچولو به دست آمد که درباره‌ی ماجراجویی‌های روزانه‌ی یک بچه‌ی کوچک بود. همچنین، در کتاب «بچه‌ی وحشی» (Mamman och den vilda bebin، که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد) به ماجراجویی‌های غیرعادی یک بچه می‌پردازد.

آثار واقعی‌تر او، شامل مجموعه زندگی‌نامه‌ی شخصی است که به صورت کتابچه‌‌ی خاطرات نوشته شده مانند «راز بزرگ، فوق‌سری و ورق‌هایی روی آتش» (Jattehemlight, Varldshemlight Bladen briner، که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ منتشر شد). در این‌جا، نویسنده رویارویی دختری را با مقوله‌ی عشق و تفکر وجودی‌اش نسبت به زندگی به تصویر می‌کشد. به نظر می‌رسد که مرگ همیشه همین حوالی است، مضمونی که آن را دوباره در مجموعه‌ای درباره‌ی Sparval می‌بینیم که بین سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ منتشر شده و شرح زندگی نویسنده از سن چهار سالگی تا زمانی است که به مدرسه می‌رود. تعمق در معنای زندگی حتی در کتاب‌هایی مانند «کلاه کوچک چه کسی دارد پرواز می‌کند» (Vems lilla mossa flyger، ۱۹۹۰)، «چوب پنبه در حال پرواز است» (Korken flyger، ۱۹۹۰) و کتاب «برای چه زندگی می‌کنیم» (Vad lever man for، ۲۰۰۶) هم به چشم می‌خورد جایی که در آن حیوانات پارچه‌ای پر شده با کهنه از شخصیت‌های اصلی داستان هستند. در این‌جا باربرو لیندگرن طنز را حتی در مراسم تدفین هم پیدا می‌کند و در داستان نشان می‌دهد که با پر کردن دوباره‌ی یک فیل عروسکی، می‌توان آن را دوباره به زندگی برگرداند.

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مونث