جایزه راگازی بولونیا

وب سایت : http://www.bookfair.bolognafiere.it/index.asp?m=۵٢&l=٢&ma=٣۴

جایزه بولونیا به منظور تشویق ناشران و تصویرگران جهان برای خلق آثاری با کیفیت بالا ایجاد شد، و در حال حاضر یکی از معتبرترین جوایز تصویرگری کودک در جهان به شمار می‌آید. با گذشت زمان در نحوه‌ی ارائه جایزه بولونیا تغییراتی ایجاد شد، و این جایزه‌ی از سال 1964 به نام «جایزه‌ِ راگازی بولونیا» (Ragazi Award) تغییر یافت.

شرح بانک های اطلاعاتی

جایزه‌ی راگازی بولونیا جدا ازویژگی‌های مادی، اعتبار معنوی فراوانی به برندگانش می‌دهد. راگازی کتاب‌ها را ازنظر طراحی، ویرایش، گرافیک، و نشر بررسی می‌کند و به بررسی آثار در چهار بخش اعطای جوایز یعنی داستان (fiction)، غیر داستان (nonfiction)، افق‌های تازه (new horizons)، و اپرا پریما (opera prima)  می‌پردازد.

هدف: هدف اولیه شناسایی، تشویق، و بالا بردن سطح کار نویسندگان، تصویرگران، ناشران، آژانس‌های ادبی، و تولیدکنندگان برنامه‌های تلویزیونی کودکان و نوجوانان است. اما در طول برگزاری این نمایشگاه و مراسم جوایزهدف‌های جانبی‌ای نیز دنبال می‌شود از جمله پرداختن به مسائل مربوط به خرید و فروش کپی‌رایت؛ ایجاد فرصت‌های شغلی جدید؛ آشنایی با جدیدترین پیشرفت‌ها؛ آشنایی با جدیدترین مواد آموزشی، صوتی، تصویری؛ آشنایی با تصویرگران جدید؛ آشنایی با بهترین کتاب‌های کودکان؛ آشنایی با نویسندگان و ناشران کودک جهان و تقویت روابط حرفه‌ای.

 

حوزه‌ها و معیارهای تخصصی ارزشیابی: چنان که گفته شد این جایزه در چهار بخش برگزار می‌شود که هر یک برای انتخاب آثار معیارهای ویژه‌ای دارند که از این قرارند:

1. بخش داستان: جایزه‌ای است که به بهترین کتاب در گونه‌ی تخیلی، قصه، داستان کوتاه، داستان‌های پریان و کتاب‌های تصویریی داده می‌شود که از خلاقیت و ارزش هنری بالایی برخوردار باشند. در این بخش یک اثربرنده و یک تا سه اثر قدردانی شده، معرفی می‌شود.

2. بخش غیر داستان: جایزه‌ای است که به بهترین کتاب‌های غیر داستانی در موضوعات علمی، تاریخی، هنری، موسیقی، زندگینامه، و رویدادهای تازه جهانی، و همه‌ی علوم بشری که به رشد و آموزش کودکان کمک کند، داده می‌شود. این آثار باید اطلاعات ارزشمند و آموزنده‌ای را در زمینه‌های علمی، تاریخی، هنری، موسیقی، زندگی‌نامه یا رویدادهای تازه‌ی جهانی در اختیار نسل جوان قرار دهد. 

3. بخش افق‌های تازه: جایزه‌ای است که به نشر کتاب در کشورهای عربی، آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا (کشورهای در حال توسعه) داده می‌شود. این جایزه در پنج سال اخیر سه بار به تصویرگران کتاب ایرانی رسیده است. معیار اعطای این جایزه این است که آثار بتوانند فکرهای نو و ایده‌های مناسبی برای برانگیختن نوآوری در خوانندگان ایجاد کنند. این جایزه با تاکید بر خلاقیت در تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان به ناشر فعال در این حوزه تعلق می‌گیرد.

4. بخش اپرا پریما: این جایزه از سال 2009 تعیین شده است و جایزه‌ای است که به نویسندگان و تصویرگران تازه‌کار و ناشرانی که این استعدادها را شناخته و مطرح کرده‌اند داده می‌شود.

معیارهای کلی ارزشیابی نیز شامل:طراحی گرافیک، آموزشی، هنری و فنی با کیفیت بالای آثار، تاکید خاص بر پروژه چاپ و نشر و ایجاد تعادل ظریف بین متن و تصاویر.

مخاطبان: نویسندگان، تصویرگران، ناشران، آژانس‌های ادبی، مترجمان، ویراستاران و تولیدکنندگان برنامه‌های تلویزیونی کودکان و نوجوانان.

داوران: هیئتی بین‌المللی، متشکل از متخصصان چاپ و نشر، طراحان گرافیک، متخصصان تصویرگر کتاب کودک و منتقدان و نویسندگان کتاب کودک هستند. 

 

برگزیدگان ایرانی جایزه‌ی بولونیا: از ایران در سال 1348، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا شرکت کرد و کتاب ماهی سیاه کوچولو با تصویرگری آقای فرشید مثقالی برنده جایزه‌ی اول تصویرگری بولونیا شد. از آن پس تصویرگران دیگری از کشورمان قادر به دریافت این جوایز شدند؛ از جمله: 

ـ ماهی سیاه کوچولو با تصویرگری فرشید مثقالی؛ 1969

ـ گل بلور و خورشید با تصویرگری نیکزاد نجومی؛ 1969، برنده دیپلم افتخار بولونیا.

ـ قهرمان با تصویرگری فرشید مثقالی، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1971

ـ آرش کمانگیر با تصویرگری فرشید مثقالی، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1972

ـ مارمولک کوچک اتاق من با تصویرگری فرشید مثقالی، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1976

ـ شعرهایی برای کودکان با تصویرگریبهمن دادخواه، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1973

ـ تصویرها با تصویرگری بهمن دادخواه، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا، 1974

ـ بهار در شعر شاعران ایران با تصویرگری بهمن داد‌خواه، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1975

ـ سیبو و سارکوچولو با تصویرگری بهمن دادخواه، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1977.

ـ توکا با تصویرگری بهرام خائف،برنده‌ی دیپلم افتخار بولونی؛ 1978.

ـ برگ‌ها با مرتضی سُهی، برنده‌ی پلاک طلا بولونیا؛ 1985، غیر داستانی. 

ـ آ اول الفباست با تصویرگری نورالدین زرین‌کلک، برنده‌ی دیپلم افتخار بولونیا؛ 1987.

ـ فلزها با تصویرگری بهراد امین‌سلماسی، برنده‌ی دیپلم ویژه بولونی؛ 1991؛ غیر داستانی.

ـ حکایت‌نامه از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ 2003، افق‌های تازه.

ـ مجموعه‌ی کامل انتشارات شباویز درسال 2004، برنده‌ی ویژه‌ی افق‌های تازه به دلیل استفاده از سبک‌های مختلف و شیوه‌های جدید داستان‌گویی.

ـ تاپ، تاپ، تاپ با نگارش فاطمه مشهدی‌رستم و تصویرگری افرا نوبهار؛ 2006، افق‌های تازه.

ـ دو دوست با نگارش و تصویرگری هداحدادی؛ 2010 بخش افق‌های تازه.

ـ ارنگ ارنگ بگو چه رنگ؟ باتصویرگری راشین خیریه؛ 2010؛ افق‌های تازه.

شرایط شرکت در مسابقه برای تصویرگران:

1ـ آثار تصویرگری چاپ شده یا چاپ نشده قابل قبول خواهند بود.

2ـ سن مجاز شرکت در مسابقه بالای هجده سال است.

3ـ استفاده از هر نوع تکنیکی برای شرکت در مسابقه آزاد است و محدودیتی از جهت رنگی یا سیاه و سفید بودن آثار و استفاده از تکنیک کامپیوتری ندارد.

4ـ آثاری که در مسابقات پیشین بولونیا شرکت داده شده باشند، قابل قبول نیستند.

5ـ از هر شرکت کننده فقط 5 اثرپذیرفته می‌شود. تعداد کمتر یا بیشتر قابل قبول نیستند.

6ـ فرم تقاضانامه باید به زبان انگلیسی و به صورت online پر شود. (مشخصات تصویرگر، آدرس، عنوان اثر، چکیده‌ای از هر اثر به ترتیب شماره از 1 تا 5، و در مورد آثار چاپ شده ISBN و نام ناشر، زمان نشر، نوع تکنیک و امضای تصویرگر باید قید گردد.)

7ـ یک قطعه عکس 3 × 4

8ـ ابعاد تصویر: در بخش غیرداستانی (50 × 70 سانتی‌متر) و در بخش داستانی (42 × 32 سانتی‌متر)

9ـ تصویرگری‌ها باید برروی کاغذ یا مقوای قابل انعطاف با ضخامت حداکثر 2 میلی‌متر تهیه شوند.

طی سال‌های اخیر در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا جوایز دیگری نیز به جوایز متنوع بولونیا افزوده شده است که جایزه‌ی بنیاد اس. ام و جایزه‌ی کتاب دیجیتال از آن جمله‌اند.

مشخصات بانک های اطلاعاتی