شورای کتاب کودک

شماره تماس : ۶۶۴٠٨٠٧۴ و ۶۶۴٩٢٧٢۱ (۰۲۱)
وب سایت : http://cbc.ir/
استان : تهران
شهرستان : تهران

شورای کتاب کودک سازمانی مستقل و غیردولتی و نخستین سازمانی است که برای پیشبرد ادبیات کودکان و نوجوانان در ایران پایه‌گذاری شد. شورا در سال 1341 با کوشش توران میرهادی (1395- 1306) و با همکاری گروهی از کارشناسان تعلیم و تربیت و نویسندگان و هنرمندان، فعالیت خود را آغاز کرد.

شرح بانک های اطلاعاتی

در طول این مدت شورا کوشیده است تا به هدف‌های بنیادین خود درزمینۀ بهبود آثار ادبی برای کودکان و نوجوانان، ازنظر محتوا و شکل، ترویج و تشویق خواندن، توسعۀ کتابخانه‌های کودک و نوجوان دست یابد؛ همچنین با تألیف فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان به‌عنوان کتاب مرجع، توانسته منبعی مهم برای اطلاع‌رسانی به کودکان و نوجوانان ایرانی فراهم سازد. اعضاء آن نیروهای داوطلب هستند. شورا هزینه‌های خود را با کمکِ حق عضویت دریافتی از اعضا، حق تألیف فرهنگنامه که ناشر برای تألیف فرهنگنامه می‌پردازد و کمک‌های مردمی تأمین می‌کند. بیشتر کمک‌های مردمی که شورا دریافت می‌کند حاصل کوشش گروهی است بانام حامیان شورا و فرهنگنامه. بخش بزرگی از فعالیت‌های شورا را نیز دوستداران کودکان و نوجوانان به‌صورت داوطلبانه و بدون چشمداشت مالی انجام می‌دهند.

مسئولیت ادارۀ شورا با هیئت‌مدیره است. هیئت‌مدیره گروهی از اعضای شورا هستند که هر دو سال یک‌بار بارأی‌ اعضای رسمی انتخاب می‌شوند. هیئت‌مدیره با نظارت و هدایت سه شورای دیگر، فعالیت‌های شورا را پیش می‌برد: شورای مدیریت ادبیات کودکان و نوجوانان، شورای مدیریت فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان و شورای مدیریت خانۀ کتابدار و ترویج خواندن.

برخی از اعضای این شورا:

نوش‌آفرین انصاری، فاطمه مرتضیای فرد ، پروین فخاری نیا، سحرترهنده، عاطفه سلیانی، علی میرفخرایی، اکبر نعمتی آیین. سیما صفاری و ایراندخت شیرازی

شورای كتاب كودك از بدو تأسیس تاكنون در جهت پیشبرد اهداف خود سعی در ایجاد ارتباط با سازمان‎های دولتی و غیردولتی داشته كه موجب توانمندسازی خود و سازمان‎های دیگر شده است. گروهی از نهادهای غیردولتی فعال مانند انجمن دفاع از حقوق کودکان، انجمن پژوهش‌های پویا، موسسه پژوهشی کودکان دنیا، موسسه مادران امروز، کانون توسعه فرهنگی، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران،انجمن ترویج علم و ...از سوی اعضاء شورا پایه‎گذاری شده‎اند و برای گسترش فرهنگ مطالعه و ادبیات كودك و نوجوان و نیز تحول در وضعیت کودکان به‌ویژه آموزش‌وپرورش کودکان ایران برنامه‎های متنوعی دارند. شورا همچنین با برخی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی مانند IBBY که اهداف مشترك دارند ارتباط مستمر دارد.

اهداف این شورا:

کمک به شکوفایی ادبیات اصیل ایرانی برای کودکان و نوجوانان

کمک به اعتلای کیفی و کمی منابع ادبی و اطلاعاتی کودکان و نوجوانان

کمک به دسترسی هر چه بیشتر کودکان ایرانی به کتاب و انواع منابع ادبی و اطلاعاتی

تشویق و حمایت پدیدآورندگان و ناشران ایرانی جهت خلق آثار باارزش ادبی و اطلاعاتی

توانمندسازی و ارتقاء سطح دانش افراد در حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان

مشاوره، تبادل‌نظر و گفتگو با پدیدآورندگان، صاحب‌نظران و مخاطبان کودک و نوجوان، والدین، کتابداران و مربیان

ارتباط فعال و مستمر با سازمان‌های داخلی، خارجی و افراد (حقیقی و حقوقی)

تهیه آثار نمونه مانند فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و ایجاد سازمان مناسب جهت تدوین آن

توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی

گردآوری منابع و ارائه خدمات کتابخانه‌ای و ایجاد کتابخانه‌های کوچک

بامداد کتابخانه‌ها

مشخصات بانک های اطلاعاتی
فاکس : ۶۶۴۱۵٨٧٨ و ۶۶۴٠٨٠٧۴
پست الکترونیک : info@cbc.ir
آدرس : خ انقلاب، خ ابوریحان، خ شهید وحید نظری، شماره ٣۱، طبقه ٢ و ٣