جنگ کور

دسته : ادبیات
نویسنده :
گروه سنی : ۱٢ تا ۱٨ سال به بالا
سال انتشار : ۱٣٧٢

‘‘جنگ کور‘‘ متن نمایشنامه ای است که پیش از این هم با عنوان ‘‘هر چیز به جای خویش نیکوست‘‘ توسط خود نویسنده در سالهای ١٣٦٢ و ١٣٦٩ کارگردانی شده است. این متن در سال ١٣٦٦ به همراه سیزده متن نمایشی دیگر از کشورهای آسیا و اقیانوسیه در کتاب ‘‘‌با هم در سرزمین نمایش‘‘‌به زبان انگلیسی چاپ و منتشر شده است. لازم به ذکر است که متن حاضر در سال ١٣٥٨ توسط گروه بازیگران نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مرکز تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به روی صحنه رفته است.

شرح کتاب

[ افراد گروه، با لباسی ساده و یکسان وارد صحنه می شوند و رو به روی تماشاگران می ایستند و می خوانند:]

گروه : در دشتی بزرگ، شاخ آباد، شوخ آباد، نیش آباد و نوش آباد نزدیک و همسایه اند. اما دور از همند، شاخ آباد در پای کوهی بلند است، در دل کوه ، در دل کوه، غاری بزرگ است. در آن غار، در آن غار، رازی بزرگ است، رازی بزرگ است:

یکی از افراد گروه: [به تماشاگران نزدیک می شود] شاخ آباد و شوخ آباد و نیش آباد و نوش آباد [می خندد.] معلوم نیست این اسمها را چه کسی روی چهار دِه همسایه گذاشته، شاید کسی دلش خواسته با آنها شوخی بکند اما در همین شوخی هم حقیقتی وجود دارد... مثلا ده اول را شاخ آباد اسم گذاشته بودند چون که بعضیها فکر می کردند که در درون غار دیوی یک شاخ وجود دارد، باز هم معلوم نیست که به چه دلیل چنین فکر می کردند، اما این اسم دهان به دهان گشته بود ...

مشخصات کتاب
ناشر : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
زبان : فارسی
تیراژ : ٢٠٠٠٠ نسخه
تعداد صفحات : ٣۴
نوبت چاپ : اول
نوع جلد : نرم
ویراستار : اسماعیل عباسی
اندازه کتاب : ١٢×٢٠
دیویی : ٢ فا ٨
۶٢/
ج ٢٩ غ