نردبان جهان

دسته : ادبیات
گروه سنی : ۱٢ تا ۱٨ سال به بالا
سال انتشار : ۱٣٧۶

پدربزرگ از مال دنیا جز یک صندوقچه قدیمی پر از کتابهای کهنه و نو چیزی از خودش باقی نگذاشت که آن هم به فراموشخانه زیرزمین سپرده شد. سالها بعد، شبی پدربزرگ را در خواب دیدم که گویی از من دلگیر است و پشت به من کرد و به سوی زیر زمین خانه رفت، چند روز بعد، معمای خواب را حل کردم و به کمک مادر و برادرم، صندوق کوچک و سنگین پدربزرگ را از زیرزمین به حیاط آوردیم. در میان کتابها، کتابی بود با کاغذهای زرد و فرسوده که داستان آن، داستان همیشه تاریخ بود و است و زمان و مکان نمی شناسد. اکنون، آن را برای شما می خوانم … .

شرح کتاب

پدربزرگ، از مال دنیا، جز یک صندوقچۀ قدیمی، پر از کتابهای کهنه و نو خطی و چاپی، چیزی از خود بر جای نگذاشت؛ اما روح پدربزرگ و زیبایش، لحظه ای خلوت ذهن و دل مرا ترک نکرد. رفتار و گفتارش، همیشه، چون چراغ راهی ، مرا از گم کردن راه، و یا فرو رفتن در چاله های دست و پا شکن و زمین گیر ساز آن، بر حذر می داشت.

در این میان، گذشت پنج- شش سال از مرگ او ، فراموشی و غفلت زدگی را بر من غلبه داد: نسبت به یادها و خاطرات او ، کم کم ذهنم کند شد و دلم رو به تیرگی گذاشت؛ و تصویر پدربزرگ نیز اندک اندک، در روحم کمرنگ و کدر شد؛ تا آنکه می رفت به کل ، از صفحۀ ذهنم پاک شود.

مشخصات کتاب
ناشر : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تصویرگر : پرویز محلاتی
زبان : فارسی
تیراژ : ٢۵٠٠٠ نسخه
نوع چاپ : رنگی
تعداد صفحات : ۴٠
نوبت چاپ : اول
نوع جلد : نرم
شابک : ۵ – ۵۸۸ – ۴۳۲ – ۹۶۴
اندازه کتاب : ١٦×٢٣
دیویی : ٣ فا ٨
۶٢ /
ن ٨٩۱ ر