باخانمان

دسته : ادبیات
نویسنده : هکتور مالو
گروه سنی : ۱٢ تا ۱٨ سال به بالا
سال انتشار : ۱٣٩٩

کتاب “باخانمان“ یکی از آثار هکتور مالو، نویسنده برجسته فرانسوی در ادبیات کودکان و نوجوانان است. کتاب فوق به همراه کتاب دیگر او، “بی‌خانمان“، نه تنها به دنیای سینما راه یافته‌اند، بلکه به بیشتر زبان‌های دنیا ترجمه شده‌اند. ماجراهای کتاب که برگرفته از واقعیت‌های زنده زندگی هستند به کمک هنر و ابتکار نویسنده چنان اتفاق می‌افتند که خواننده را تا پایان داستان به دنبال خود می‌کشانند و او را نگران سرنوشت و انجام کار قهرمان داستان نگه می‌دارند.
از آنجا که ترجمه کتاب به قصد استفاده کودکان و نوجوانان بوده است، از پیچیدگی و شاخ و برگ‌های اضافی آن کاسته شده است تا همراه با زبان ساده و روان داستان، مورد پسند همه کودکان و نوجوانان قرار گیرد.

شرح کتاب

پرین سکه را از لای دستمالش درآورد و به لاروکری داد. شکی نبود که سکه تقلبی بود. لارو کری گفت: «آن بدجنس دزد، سکه‌ی درست تو را با تردستی برداشته و این سکه‌ی تقلبی را به تو داده و با تو هم دعوا کرده که خودش را حق به جانب نشان دهد. من وقتی به سن دنی رفتم، پول را از او پس می‌گیرم. اگر نداد آن جا دوستان زیادی دارم وکاری خواهم کرد که دکانش را آتش بزنند.»

پرین به داستان خود ادامه داد و آن را به پایان رسانید.

لاروکری پس از آن که دو سه پک محکم به پیپش زد، گفت: «من از این تا کرِه‌ی برای دوره گردی خواهم رفت. تو هم با من بیا. آن جا دوست تخم‌مرغ فروشی دارم که سیار است و تا آمی‌ین می‌رود. به او می‌سپارم که تو را با گاری اش تا آمی ین ببرد. در آمی ین سوار قطار شو و به ماروکور پیش اقوامت برو.»

ـ پول قطار را از کجا بیاورم؟

ـ من به جایی آن پنج فرانکی که زن نانوا از تو دزدیده، صد سو به تو می‌دهم. البته من پول را از زن بدجنس پس خواهم گرفت....

مشخصات کتاب
ناشر : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
زبان : فرانسه
زبان ترجمه : فارسی
قطع : رقعی
نوع چاپ : مشکی
تعداد صفحات : ٢٠٠
نوبت چاپ : دوازدهم
نوع جلد : نرم
شابک : ۵ ـ ٠٣۱٢ ـ ٠۱ ـ ۶٠٠ ـ ٩٧٨
اندازه کتاب : ٢۱ * ۱۴
دیویی : ٨۴٣
٨/
ب ۱۶٧ م

۱٣۵۶
توضیحات سال انتشار : این کتاب اولین بار در سال ۱٣۵۶ به چاپ رسیده و به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱٣٩۴نیز یکبار با ویرایش جدید منتشر شده است.
مدت زمان اثر :