برده رقصان

دسته : ادبیات
نویسنده : پائولا فاکس
گروه سنی : ۱٢ تا ۱٨ سال به بالا
سال انتشار : ۱٣٩۴

یکی از ننگین‌ترین صفحات تاریخ بشری، بردگی و برده‌داری بوده است. این امر همواره ادعای انسان مبنی بر “اشرف مخلوقات بودن“ او را زیر سؤال برده و بر آن پوزخند زده است.
پس از کشف قاره جدید و راه افتادن کشتی‌های بخار، تجارت از امریکا به افریقا آغاز شد. سال‌ها بعد، در خود امریکا نیز این تجارت از ایالتی به ایالت دیگر در اشکال مختلف ادامه یافت و تا جنگ داخلی شمال و جنوب و صدور بیانیه آزادی در سال ١٨٦٤، به بدترین شکل خود رواج داشت.
در این کتاب، خواننده به همراه کودک سیاه‌پوستی که برای بردگی ربوده شده و به سرزمین دیگری انتقال می‌یابد، همراه شده و شاهد رنج‌های باورنکردنی آن‌ها در طول چنین سفری طاقت فرسا می‌گردد.

شرح کتاب

حقیقت مانند داستان بریده بریده‌ای به آرامی ظاهر شد. من روی یک کشتی بود. که دست اندرکار معامله‌ای غیر قانونی بود و ناخدا کاتورن هیچ ازدزدان دریایی بهتر نبود.

در آغاز، اعتراض‌های کشتی بر این حقیقت مسلم سایه می‌افکند، آن‌ها عقیده داشند تعداد کشتی‌هایی که به خرید و فروش آفریقایی‌ها اختصاص داشت، آن قدر زیاد بود که قوانین امریکا را که علیه این تجارت وضع شده بود، زیر پا می‌گذاشت. استاوت می‌گفت: «این‌ها به جز یک مشت اراجیف قانونی چیز دیگری نیست و جلوی قانون‌گزارانی را که با قانون‌هایشان تمام مملکت را کلافه کرده‌اند، می‌گیرد.» ..

مشخصات کتاب
ناشر : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
زبان : فارسی
مترجم : مصطفی رهبر
زبان ترجمه : فارسی
تیراژ : ۵٠٠٠ نسخه
قطع : رقعی
نوع چاپ : مشکی
تعداد صفحات : ۱۶٨
نوبت چاپ : اول
نوع جلد : نرم
شابک : ۴ ـ ٠٣٧٧ ـ ٠۱ ـ ۶٠٠ ـ ٩٧٨
اندازه کتاب : ٢۱ * ۱۴
دیویی : ٨۱٣
۵۴/
ب ـ ف
توضیحات سال انتشار : این کتاب اولین بار در سال ۱٣۵٩ به چاپ رسیده و به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱٣٩۴ با ویرایش جدید منتشر شده است.