جعبه ی خیال

دسته : ادبیات
گروه سنی : ۱٢ تا ۱۶ سال
سال انتشار : ۱٣٩۴

این نمایش‌نامه با استفاده از «روش درام در خدمت آموزش» و «تئاتر در خدمت آموزش» براساس گزیده‌ای از درس‌های کتاب فارسی، روایت‌گر زندگی دختری به نام شهرزاد است که به‌ دنبال حل مشکلاتی است که برایش پیش می‌آید.

شرح کتاب

داستان این نمایشنامه درباره ی دختر خیال پردازی به نام شهرزاد است که علامت سوال هایی بر صورت و بدنش نقش بسته است. در کلاس او، بهترین دانش آموز کسی است که به جای پرسیدن پاسخ دهد! او تصمیم می گیرد جعبه ی ذهنش را برای هم کلاسی های واقع گرایش بگشاید و آن ها به دنیا ادبیات ببرد تا بتواند هم پاسخ سوال هاش را بیابد و هم دوستانش راموضوعات عمیق تر و تفکر برانگیزتر درگیر و آن ها را تشویق به پرسش کند. یکی از کسانی که در جعبه ی ذهن شهرزاد زندگی و او را در این سفر همراهی می کند نادانی اوست...

شهرزاد هم چون شخصیت اصلی کتاب هزار و یک شب به سراغ قصه های منتوع می رود و برای دوستانش از ترانه و حکایت های عامیانه، شعرهای حکمی، قصه ای کلیله و دمنه، افسانه، حماسه و شخصیت های ادبی می گوید. به گونه ای که در پایان این سفر، بر دست های بعضی از دوستان شهرزاد علامت سوال هایی نقش می بندد!

"شاگردان کلاس بر روی نیمکت هایشان در دو ردیف نشسته اند. نیمکت های وسط جمع شده است. یک صندلی وسط کلاس قرار دارد. شهرزاد روی صندلی زیر پارچه ای سیاه و ضخیم پنهان شده. خبرچین 1و2 متوجه او شده، مضطرب به هم نگاه می کنند. به دورش می چرخند و با شیطنت به سمت بچه های کلاس می آیند.

خبر چین 1و 2: (با هم) خبر جدید رو شنیدید؟

پاورچین پاورچین هر کدام به سمت طرفین می روند و با اولین شاگرد دراولین نیمکت در گوشی حرف می زنند.

چند ثانیه بعد. خبر از دو سو به همه رسیده و آخرین افراد ازهر دو سو با هم باید خبر را بلند افشا کنند.

دو شاگرد: (با هم) شهرزاد. شهرزاد ترقی آبله مرغون گرفته. اما برای این نیست که رفته زیر پتو. به جای جوش، رو تمام صورت و بدنش علامت سواله!

...."

مشخصات کتاب
ناشر : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
زبان : فارسی
تیراژ : ۴٠٠٠ نسخه
قطع : وزیری
نوع چاپ : مشکی
تعداد صفحات : ٧٩
نوبت چاپ : اول
نوع جلد : نرم
شابک : ٧ ـ ٠۱۱٠ ـ ٠۱ ـ ۶٠٠ ـ ٩٧٨
نمایشنامه نویس : فریده شیر ژیان
اندازه کتاب : ٢۱ * ۱۶
دیویی : ٢ فا ٨
ج ٩۶۱ ش
دبیر پروژه : احمد شهدادی
طراح جلد : سیدمیثم موسوی