فراخوان ارسال مقاله سومین دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی

فراخوان ارسال مقاله سومین دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان ادبیات کودک و دیگری

دسته : مسابقه ها
موضوع : محورهای سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی
مباحث نظری:
کیستی «دیگری» (رویکردهای نظری به تعریف مفهوم «خود»، «دیگری» و «هویت»)
«دیگری»، تبعیض اجتماعی، انسجام و هویت ملی
«دیگری»، فرهنگ و اخلاق
«دیگری»، ایدئولوژی و سیاست
مباحث ادبی:
«دیگری» در تاریخ ادبیات کودک ایران (ادبیات کلاسیک، عامیانه، شفاهی و ...)
«دیگری» در ادبیات کودک معاصر ایران (ژانرهای گوناگون / تألیف و ترجمه / متن و تصویر / ...)
«دیگری» در ادبیات کودک دیگر کشورها

مباحث کاربردی:

«دیگری» و تولید ادبی (ادبیات برای کودکان با نیازهای ویژه، اقلیت، مهاجر و ...)
«دیگری» در ادبیات تعلیمی، تبلیغی و کتاب‌های درسی
«دیگری» در جهان دیجیتال (بازی‌های رایانه‌ای، رسانه‌های الکترونیک و ...)
برگزار کننده / مشارکت‌کنندگان : شورای کتاب کودک
گروه سنی : ۱٨ سال به بالا سال

شورای کتاب کودک برای سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان ادبیات کودک و دیگری فراخوان داد.

شرح برنامه


در متن فراخوان  سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی آمده است: «دیگری» فرد یا گروهی است که با ما تفاوت دارد، در مقابل ما قرار می‌گیرد و او را از خود نمی‌دانیم. «دیگری‌سازی» می‌تواند بر مبنای تفاوت‌های قومی، زبانی، جنسیتی، دینی، بدنی، فکری، فرهنگی یا حتی در پیوند با عواملی همچون مهاجرت، طبقه‌ی اجتماعی و ایدئولوژی صورت گیرد. در سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان «ادبیات کودک و دیگری» می‌کوشیم به مقوله‌ی «دیگری» و انعکاس آن در ادبیات کودک بپردازیم و پرسش‌هایی از این دست را بررسی کنیم:
چگونه انسان‌ها در جوامع خود «دیگری» می‌سازند و با توسل به آن هویتشان را تعریف می‌کنند؟ آیا چنین فرایندی می‌تواند منجر به تبعیض اجتماعی شود؟ بازنمایی «دیگری» در ادبیات کودک چگونه است؟ آیا این ادبیات می‌تواند نقشی در تقویت یا مقابله با «دیگری‌سازی» داشته باشد؟ در ایران کنونی و در میان آثار ادبی برای کودکان چه انواعی از «دیگری‌سازی» به چشم می‌خورد؟
ادبیات کودک در کشورهای دیگر چگونه مقوله‌ی «دیگری» را در خود منعکس کرده است؟ تا چه حد پدیدآورندگان ادبیات کودک به گروه‌های اجتماعی در اقلیت و آنان که در جامعه «دیگری» تلقی می‌شوند توجه داشته‌اند؟ «دیگری» در ادبیات تعلیمی، تبلیغی و درسی چگونه حضور دارد؟ بازنمایی «دیگری» در جهان دیجیتال و رسانه‌های الکترونیک چگونه است؟
 
شیوه مشارکت در سومین همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی

علاقه‌مندان به ارائۀ مقاله می‌توانند چکیده‌ی تفصیلی خود (بین چهارصد تا پانصد کلمه) شامل عنوان، کلمات کلیدی، شرح مختصری از مسئله‌ی مورد بررسی، شرح روش پژوهش و نتایج آن است به همراه مشخصات کامل فردی، شماره‌ی تماس و نشانی ایمیل در قالب فایل word حداکثر تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ به نشانی ایمیل cbcseminar@gmail.co ارسال کنند.

نخستین دوره همایش ادبیات کودک و مطالعات کودکی در سال ۱۳۹۳ با عنوان «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» برگزار شد و موضوع و محور آن «جایگاه و اهمیت مخاطب در ادبیات کودک» بود. دومین همایش ادبیات کودکان و مطالعات کودکی با عنوان «کودک، ادبیات و لذت‌های خواندن» بود که آبان ماه ۱۳۹۵ برگزار شد. موضوع اصلی این همایش خواندن و بررسی آن از جنبه‌های گوناگون، با تأکید ویژه بر لذت‌های خواندن ادبیات بود.

مشخصات برنامه
از تاریخ :
۱٣٩٧/٠٣/۱٣
تا تاریخ :
۱٣٩٧/٠۵/٣۱