حضور پررنگ فیلم‌های کودک و نوجوان و بزرگ‌سال ایرانی در پانزدهمین جشنواره‌ی فیلم داکا

سه جایزه‌ی اصلی جشنواره‌ی «داکا» سهم سینمای ایران

تاریخ خبر : ۱٣٩۵/۱۱/٠٣

پانزدهمین جشنواره‌ی فیلم «داکا»، جایزه‌ی بهترین فیلم، بهترین بازیگر و بهترین کارگردانی را به سینمای ایران اهدا کرد.

شرح خبر

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در مراسم پایانی جشنواره‌ی فیلم داکا، جایزه‌ی بهترین فیلم به فیلم «دختر» ساخته‌ی «رضا میرکریمی» اهدا شد و «فرهاد اصلانی» هم برای بازی در این فیلم، جایزه‌ی بهترین بازیگری این جشنواره‌ی بنگلادشی را گرفت. هم‌چنین «پرویز شهبازی» کارگردان فیلم «مالاریا» جایزه‌ی بهترین کارگردانی را از این رویداد هنری دریافت کرد.

گفتنی پانزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم داکا که امسال از تاریخ 12 تا 20 ژانویه 2017 (23 دی تا اول بهمن 1395) برگزار شد، میزبان نمایش طیف متنوعی از محصولات سینمای ایران بود.

در بخش «مسابقه سینمای آسیا»ی این رویداد سینمایی، فیلم‌های «مالاریا» ساخته‌ی «پرویز شهبازی»، «ابد و یک روز» از «سعید روستایی» به همراه فیلم‌های «دختر» به کارگردانی «رضا میرکریمی» و«پاریس‌تهران» ساخته‌ی «کاوه اویسی» نماینده‌ی سینمای ایران بودند.

بخش «مرور آثار» این رویداد سینمایی نیز به نمایش فیلم‌های «کلوز آپ»، «طعم گیلاس»، «باد ما را خواهد برد» و «کپی برابر اصل» از آثار «عباس کیارستمی» کارگردان نامدار سینمای کشورمان در عرصه‌ی بین‌المللی اختصاص یافت.

سه فیلم «تا آمدن احمد» به کارگردانی «صادق صادق‌دقیقی»، «تگرگ و آفتاب» ساخته «رضا کریمی» و «این‌جا کسی نمی‌میرد» به کارگردانی «حسین کندری» به نمایندگی از سینمای ایران در بخش «سینمای جهان» حضور داشتند.

بخش «سینمای کودک و نوجوان» جشنواره نیز میزبان نمایش فیلم‌های «هویت» ساخته «مهدی سبط‌رسول»، «پنجره» از «رهبر قنبری» و «والدراما» به کارگردانی «عباس امینی» بود. در بخش «فیلم‌های کوتاه و مستقل» نیز سه فیلم ایرانی «تعقیب» از «آرمین ابراهیمی»، «پیرمرد و دوچرخه» به کارگردانی «سلیم معزی» و «یک روز بعد» ساخته‌ی «احسان همتی» حضور داشتند.

فیلم‌های «شیفت شب» ساخته‌ی «نیکی کریمی»، «ناهید» به کارگردانی «آیدا پناهنده» و «انجمن آرزوها» ساخته‌ی «گل‌اندام صفری» نیز، فیلم‌های ایرانی حاضر در بخش «زنان فیلم‌ساز» این رویداد سینمایی را تشکیل می‌دادند و در نهایت فیلم‌های «دلبری» به کارگردانی «جلال دهقانی»، «آبجی» از «مرجان اشرفی‌زاده» و «گورمردها» به کارگردانی «علی مردمی» نیز در بخش فیلم‌های معنوی جشنواره‌ی فیلم داکا حضور داشتند.

گفتنی است «مهتاب کرامتی» بازیگر شناخته‌شده‌ی کشورمان نیز یکی از داوران این جشنواره‌ی بنگلادشی بود.