«برزو سریزدی»، عضو انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان اظهار کرد:

ویترین مناسبی برای فروش کتاب‌های کودک و نوجوان وجود ندارد

تاریخ خبر : ۱٣٩۵/٠٩/۱٣

«برزو سریزدی»، یکی از اعضای انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، وضعیت نشر کتاب کودک را خراب توصیف کرد و علت این مسئله را نبودن ویترین مناسب برای این کتاب‌ها دانست.

شرح خبر

برزو سریزدی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: «وضعیت نشر کتاب کودک خراب است. مهم‌ترین مشکل آن هم نبود ویترین مناسب برای این کتاب‌هاست. در واقع هیچ ویترینی به این کتاب‌ها اختصاص ندارد؛ چرا که تخصیص ویترین با توجه به این‌که این کتاب‌ها باید در سطح چیده شوند، برای ناشران مقرون به صرفه نیست.»

او در ادامه گفت:‌ «در بحث چینش، کتاب‌های بزرگسال به عطف چیده می‌شوند بنابراین در متراژ یک‌متری می‌توان کتاب‌های زیادی را در قفسه‌ها دید. اما درباره‌ی کتاب کودک این موضوع صدق نمی‌کند و این کتاب‌ها باید الزاما در سطح چیده شوند. بدین ترتیب در فضای یک متری نهایتاً شاید بتوان قریب به ۵۰هزار تومان کتاب را در کنار هم قرار داد و این از نظر اقتصادی برای کتاب‌فروشی‌ها مقرون به صرفه نیست. البته متولیان دولتی می‌توانند در همکاری با شهرداری، مکان‌هایی را برای ارائه‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان تخصیص دهند و تسهیلاتی را برای عرضه‌ی این کتاب‌ها توسط ناشران و عرضه‌کنندگان در نظر بگیرند.»

سریزدی هم‌چنین درباره‌ی قیمت کتاب‌های کودک و نوجوان بیان کرد:‌ »به‌شخصه فکر می‌کنم قیمت کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان در قیاس با کتاب‌های کمک‌آموزشی که یک دنیا حرف پشت آن‌ها وجود دارد و اگر نظام آموزشی ما نظام کارآمدی بود نیازی به چنین کتاب‌هایی دیده نمی‌شد، بسیار پایین است. در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها حاضر هستند قریب به ۲۰هزار تا ۳۰هزار تومان از پول خود را صرف کتاب‌های کمک‌آموزشی کنند و سالانه معادل ۱۰۰هزار تومان صرف خرید این کتاب‌ها می‌کنند. در حالی که همین خانواده‌ها اگر قرار باشد هفت‌هزار تومان بابت خرید کتاب ادبی اختصاص دهند، از گران بودن کتاب حرف می‌زنند. این در حالی است که کتاب‌های ادبی عمدتاً همراه با تصاویری است که کار را گران‌تر می‌کند در حالی که کتاب‌های درسی اغلب تک‌رنگ هستند و با قیمتی بالا عرضه می‌شوند.»