تصویرگری‌های دالوند در میان برگزیدگان جشنواره‌ی نامی کره

تاریخ خبر : ۱٣٩۵/٠٨/٢٢

دو اثر «گلستانه» و «هم‌خانه»ی رضا دالوند تصویرگر ایرانی کتاب‌های کودک و نوجوان به مرحله‌ی پایانی جشنواره‌ی بین‌المللی کتاب کودک جزیره نامی کره جنوبی راه یافت.

شرح خبر

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، «گلستانه‌»‌ مجموعه‌ی از حکایت‌های گلستان سعدی است که به زودی در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود. 

در عین حال کتاب دیگر منتشر نشده این تصویرگر نیز با عنوان «هم‌خانه» در این مرحله انتخاب شده است.

جشنواره نامی یا نامبوک از سال 2005 در جزیزه نامی که یکی از حامیان جایزه هانس کریستین اندرسن در کره است، به صورت دو سالانه برگزار می‌شود. 

«مین بیونگدو» کاشف و صاحب جزیره نامی، از حدود 50 سال پیش حمایت خود از انجمن‌های هنری را آغاز کرد. او کمک‌های مالی خود را صرف حمایت از انجمن‌های موسیقی، برگزاری برنامه‌های هنری و کمک به نویسندگان کتاب‌های کودکان کرده است.

بر همین اساس، این مسابقه‌ی «دوسالانه» در دو مرحله انجام شده که در مرحله‌ی اول ثبت‌نام از تصویرگران بصورت آن‌لاین صورت گرفته و پس از داوری فهرستی از سوی هیات داوران برای مرحله دوم ارایه می‌شود.

براساس این خبر، از بین تصویرگران انتخابی در مرحله‌ی اول این جشنواره که حدود 42 درصد سهم آسیا است نام 11 تصویرگر ایرانی در میان آنان به چشم می‌خورد.

راشین خیریه، مجید ذاکری، فرشته نجفی، امیر شعبان‌پور، رضادالوند، محمد بارنگی، ریحانه کاشانیان، نوشین صفاخو، مجید فخارزواره، فاطمه نخاعی و پگاه رخشان‌رکنی تصویرگران ایرانی برگزیده‌ی مرحله‌ی اول این جشنواره‌ی بین‌المللی هستند.

جزیره نامی به عنوان یکی از حامیان فرهنگ به صورت عام و کتاب‌های کودک به‌صورت خاص در سال 2013 برای اولین بار مسابقه‌ی تصویرگری کتاب کودک نامبوک را برگزار کرد.

جوایزی نیز شامل جایزه اول مبلغ 5هزار دلار آمریکا و دعوت به مراسم اهدای جوایز، دو جایزه طلایی جزیره 2هزار دلار آمریکا و دعوت به مراسم اهدای جوایز، پنج جایزه سبز جزیره و 1000 دلار آمریکا و 10 جایزه مخصوص به برگزیدگان اهدا می‌شود.