هشت نمایش کانون به جشنواره بین‌المللی تئاتر همدان راه یافت

تاریخ خبر : ۱٣٩٨/٠٧/٢٩

هشت عنوان از نمایش‌های کانون پرورش فکری به بخش‌های کودک، نوجوان و خردسال بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان راه یافت.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، چهار نمایش از تولیدات کانون در بخش کودک، دو نمایش در بخش نوجوان و دو نمایش نیز در بخش خردسال در مرحله پایانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان با دیگر نمایش‌ها به رقابت می‌پردازند.

از میان ۸۲ اثر ارسال شده به بخش کودک جشنواره تئاتر همدان هشت نمایش در بخش پایانی پذیرفته شده‌اند که چهار نمایش آن به کانون اختصاص دارد.

بر همین اساس «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت، «کچل کفترباز» به کارگردانی آزاده انصاری، «مبارک و قالیچه پرنده» به کارگردانی حامد زحمتکش و«مزه دروغ تلخه» به کارگردانی سمیرا یزدان‌پژوه عنوان نمایش‌های مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون است که در بخش کودک رقابت خواهند کرد.

همچنین از میان ۵۱ اثر ارسال شده به بخش نوجوان این دوره از جشنواره تئاتر همدان هفت اثر پذیرفته‌ شده‌اند که دو نمایش «عموی عجیبِ بزرگِ کوچکِ من» به کارگردانی ناصر آویژه از تولیدات مرکز تئاتر کانون و «افسانه ماردوش» اثر محمد جهانپا از تولیدات کانون استان خراسان رضوی در این بخش حضور دارند.

همچنین دو نمایش «دامن خیال‌انگیز من» اثر بهناز مهدی‌خواه و «حیاط خانه ما» به کارگردانی وحید خسروی از مرکز تئاتر کانون پیشتر به بخش تئاتر خردسال این جشنواره راه یافته بود.

به گفته مدیر مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این هفت نمایش که در جشنواره تئاتر همدان پذیرفته‌ شده‌اند از تولیدات یک سال گذشته مرکز تئاتر کانون است که یک پنجم کل تولیدات کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

امیر مشهدی‌عباس در ادامه توضیح داد: از آن‌جایی که برای کانون مهم است که کار کودکِ باکیفیت تولید شود برای نمایش‌هایش هزینه و وقت زیادی صرف می‌کند، به همین نسبت هم انتظار دارد در هر جشنواره‌ای که برگزار می‌شود، آثاری با کیفیت ارایه کند.

او با بیان این‌که کانون اولین جایگاه تخصصی تئاتر کودک و نوجوان در ایران است، یادآور شد استفاده از نیروی متخصص و جوان از سیاست‌های مرکز تئاتر کانون است. کانون از کارهای حرفه‌ای حمایت می‌کند چراکه هر اثری که حرفه‌ای تولید شود، دیده خواهد شد.

مشهدی‌عباس در پایان سخنانش گفت: محمد عاقبتی، زهرا صبری و مریم معترف از جمله کارگردانانی هستند که در حال تولید اثر برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند. اینان هم تخصص و هم دغدغه تئاتر کودک و نوجوان را دارند.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به دبیری مجید قناد با شعار «کودک، طبیعت، تئاتر» آبان‌ماه سال جاری در همدان برگزار می‌شود.


         
مشخصات خبر