رونمایی کتاب «جستارهایی در اقتصاد انیمیشن» در جشنواره پویانمایی تهران

تاریخ خبر : ۱٣٩٧/۱٢/۱٢

کتاب «جستارهایی در اقتصاد انیمیشن» تالیف دکتر فاطمه حسینی‌شکیب در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران رونمایی می‌شود.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، کتاب «جستارهایی در اقتصاد انیمیشن» ساعت ۱۷ روز ۱۳ اسفند ۱۳۹۷در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب برگزار می‌شود.

این اثر یکی از نخستین تلاش‌های مکتوب برای ایجاد فهمی عمیق‌تر از وضعیت اقتصاد تولید انیمیشن حرفه‌ای و تجاری در جهان است و پاسخی دیرهنگام به نیازی که در جامعه امروز انیمیشن ایران به شدت حس می‌شود.

این کتاب در دو بخش مجزا و چندین فصل به بررسی و تحلیل برخی از مدل‌های مهم اقتصاد تولید در اروپا و آسیا می‌پردازد و تلاش می‌کند با انتخاب مدل‌هایی نزدیک به فضای تولید بومی ایران، پیشنهادهایی اولیه برای تغییر و بهبود وضعیت فعلی انیمیشن کشور ارایه دهد.

فصل اول این کتاب متشکل از مقاله‌های پژوهشی و تالیفی با موضوع‌های مهم و روشنگر است که نویسندگان‌شان با توجه به برخی از مهم‌ترین مسائل پیش روی انیمیشن ایران انتخاب و روش‌ها و مدل‌های تولید انبوه انیمیشن در جهان را مرور کرده‌اند و به طرح مساله و تحلیل‌هایی پرداخته‌اند که برای انیمیشن فعلی ایران راهگشا باشد.

فصل دوم به موضوع انیمیشن در مقام «صنایع خلاقه» تخصیص داده شده و با ترجمه منتخبی از مقاله‌های علمی‌پژوهشی مهم و معتبر این حیطه، تصویری از وضعیت اقتصاد تولید انیمیشن در برخی از کشورهای مهم و تاثیرگذار را در معرض دید و تحلیل خواننده علاقه‌مند می‌گذارد.

دکتر فاطمه حسینی شکیب استادیار گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشکده سینما تئاتر، دانشگاه هنر و پژوهشگر مطالعات انیمیشن و رسانه است. از فعالیت‌های او می‌توان به تدریس دروس نظری، تحلیلی و زیبایی‌شناسی انیمیشن و رسانه در گروه انیمیشن و سینما، راهنمایی پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری و پژوهش و انتشار مقاله‌های علمی به زبان فارسی و انگلیسی، ‌ عضویت در هیات تحریریه «نامه هنرهای نمایشی و موسیقی» دانشگاه هنر، عضویت در هیات داوری مقاله‌های علمی در ژورنال علمی پژوهشی آی-اس-آی، animation; an interdisciplinary journal «انیمیشن: یک ژورنال میان رشته‌ای» از انتشارات Sage انگلستان، و عضویت در شورای سیاست‌گذاری و تحریریه دایم فصلنامه تخصصی سینما-انیمیشن (زیر نظر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) اشاره کرد.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از ۱۲ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با نمایش آثار منتخب داخلی و خارجی در چند بخش میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان خواهد بود.

مشخصات خبر