کودکان کتاب‌خوان، «خانه‌ها» را خلق ‌می‌کنند

تاریخ خبر : ۱٣٩٧/۱۱/۱٧

کتاب تصویری در دست انتشار «خانه‌ها» اثر طراوت جلالی‌فراهانی این فرصت را به کودکان می‌دهد تا خود به خلق داستان‌هایی بر اساس تصاویر کتاب بپردازند.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، طراوت جلالی‌فراهانی عضو پیوسته‌ انجمن تصویرگران، خبر از انتشار کتاب تازه‌ خود داد و گفت: «به عنوان مولف- تصویرگر کتابی را با تکیه بر پرورش تمرکز، قضاوت و تفکر انتقادی، تفکر خلاق تصویر کردم. در این کتاب بی متن این فرصت فراهم آمده تا کودک در هر صفحه تخیل خود را به کار بگیرد و به خلق داستان بپردازد.»

وی درباره‌ شیوه‌ استفاده از این کتاب گفت: «در هر صفحه، تصویری از خانه، افراد و اتفاق‌های آن وجود دارد. گاهی این تصاویر نمای درونی خانه‌ها هستند و گاهی نمای بیرونی. تصاویر در زوایای مختلف خلق شده و هر یک از شخصیت‌ها ویژگی‌های فیزیکی و رفتاری متفاوتی دارند. این فضا به کودک فرصت می‌دهد تا خود با درکی که از آدم‌ها پیدا کرده و با تکیه بر دانسته‌هایش داستانی را در ذهن بسازد.»

این تصویرگر گفت: «یکی از هدف‌های این کتاب ایجاد ارتباط بین والدین و کودک است. آن‌ها کتاب را با هم ‌می‌خوانند و اتفاق‌های کتاب هم در خانه رخ ‌می‌دهد. به این ترتیب این افراد با یکدیگر وارد تعامل و گفت‌وگو می‌شوند.»

وی افزود: روایت وقایع، گفت‌وگو بین شخصیت‌ها و پیش‌بینی رخدادها به عهده خود کودک است و با هر بار دیدن کتاب قصه‌ تازه‌ای ساخته خواهد شد.

گفتنی است این کتاب در قالب «قصه‌های مرغک» در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود. قصه‌های مرغک مجموعه‌ای از کتاب‌هاست که بازی، سرگرمی، و تصویر را با متن همراه می‌کند تا به بالا رفتن توانایی‌های متنوع کودکان کمک کند.

مشخصات خبر