«دانشنامه‌ی محیط‌زیست» متولد شد

تاریخ خبر : ۱٣٩٧/۱٠/٠۴

جلد اول «دانشنامه‌ی محیط‌زیست» به قلم هنریک مجنونیان، بهرام حسن‌زاده‌کیابی و شکوه حاجی‌نصرالله‌، با ارائه‌ی ۴۸ مقاله‌ی الفبایی و با هدف تنویر افکار عمومی ‌برای فراگیر شدن دانش محیط‌ زیست به دست نوجوانان رسید.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی‌ و امور بین‌الملل کانون، هنریک مجنونیان در مقدمه‌ی این اثر آورده است: «شیوه‌ی کار تهیه‌ی مطالب دانشنامه این گونه بوده است که برحسب موضوع در هر مدخل متخصصان منابع، مقالات و اطلاعات مکتوب خود را در اختیار وی قرار داده تا ساده‌نویسی و بازنویسی کند. سپس مقاله‌ی تهیه شده دوباره در اختیار متخصصان موضوع مربوطه قرار داده می‌شد تا در چارچوب علایق و نیازهای افراد غیرمتخصص آن را مورد بررسی و بازنگری قرار دهند. گاهی چندین بار تبادل مقاله بین تهیه کننده و متخصصان مربوطه تکرار شده تا مقاله، مورد تایید هر دو طرف قرار گیرد.»

در تهیه‌ی این کتاب علاوه بر پدیدآورندگان، دو سرویراستار علمی، جمعی از ویراستاران علمی و جمعی از بازخوان‌ها مشارکت کرده‌اند.

در مقدمه‌ی اثر به ارزش عکس‌ها و تصاویر ارائه شده از سوی بیش از ۴۵ عکاس ایرانی که آثار خود را در اختیار این دانشنامه قرار داده‌اند، تقدیر شده است.

«چگونه از کتاب استفاده کنیم؟» عنوان بخشی از این کتاب است که به مخاطبان شیوه‌ی مراجعه به مقالات، جست‌وجوی اطلاعات و نمایه‌ها را می‌آموزد.

جلد اول «دانشنامه‌ی محیط‌ زیست» تنها مختص حرف «‌آ» است و به موضوع‌های گوناگون همچون آب، آبزیان، آتش‌سوزی جنگل، آلاینده، آلودگی، آمایش سرزمین، آموزش محیط‌زیست و... پرداخته است.

گغتنی است این اثر که ۲۲۴ صفحه و ۷۵هزار تومان قیمت دارد، به آموزگار فداکار دبیرستان‌های شهرری، شیرین حاجی‌نصرالله تقدیم شده است.

شمارگان این کتاب که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده، ۲هزار نسخه است.

مشخصات خبر