مذاکره با ۴٠ ناشر؛ دست‌آورد کانون از نمایشگاه کتاب بولونیا

تاریخ خبر : ۱٣٩٧/٠۱/٢٨

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برای فروش و خرید حق نشر با 40 کارشناس در نمایشگاه کتاب بولونیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در پنجاه و پنجمین دوره این نمایشگاه، نماینده کانون با 40 ناشر، آژانس ادبی، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان قرارهای کاری برای خرید و فروش حق نشر انجام داد.

بر اساس این خبر، ترکیه، کره‌ی جنوبی، فرانسه، آلمان، روسیه، آمریکا، ایتالیا، انگلیس، بلژیک، سنگاپور، کانادا، چین و ژاپن از جمله کشورهایی بودند که به مذاکره با کانون پرداختند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با 100 عنوان از کتاب‌های جدید، ترجمه شده، کتاب‌های مجموعه‌ای و  برگزیده‌ در این رویداد فرهنگی شرکت کرده بود. در عین حال کاتالوگی به زبان انگلیسی با محتوای معرفی 388 عنوان کتاب برگزیده‌ی کانون، ویژه این نمایشگاه به صورت کتاب و فلش ارایه شد. 

همچنین کاتالوگ رمان‌های کانون با معرفی 71 رمان، در اختیار علاقه‌مندان و ناشران فعال در حوزه‌ی چاپ رمان نوجوان قرار گرفت.

بر همین اساس، «نقره ماهی»، «تو لک‌لکی یا دارکوب»، «کلید کوچولو»، «از این طرف نگاه کن»، «یک دوست تازه»، «ده پرنده‌ی زرد و سبز و آبی»، «هستی» و «زیبا صدایم کن» از جمله کتاب‌های کانون بود که مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت و مذاکره‌هایی نیز برای فروش حق نشر آن‌ها انجام شد.

همچنین حدود 100 عنوان کتاب ناشران مختلف دیگر کشورها نیز برای بررسی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری انتخاب شد.

موسسه‌ی نمایشگاه‌های فرهنگی و انتشارات پرنده‌ی آبی (بخش کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی) و انتشارات شباویز از دیگر ناشرانی بودند که در این دوره نمایشگاه بولونیا حضور داشتند.

بر اساس آمار منتشر شده در پایگاه نمایشگاه کتاب کودک بولونیا، در سال 2018 این نمایشگاه میزبان 1390 غرفه‌دار از 100 کشور جهان بود و 26هزار و 700 نفر از نمایشگاه بازدید کردند که 15 درصد آن‌ها از کشورهای دیگر به ایتالیا سفر کرده بودند. 250 کنفرانس در حوزه‌ی چاپ و کتاب برگزار شد و 720 خبرنگار از 40 کشور جهان اخبار مربوط به این رویداد فرهنگی را در سطح جهان پوشش ‌دادند. 

مهمان ویژه‌ی امسال نمایشگاه بولونیا، کشور چین بود که با تاکید بر موضوع «رویاها» در این نمایشگاه حضور یافت. در سالن مربوط به میهمان ویژه تصاویر مربوط به پاندا که نماد کشور چین است در کنار کودکان چینی که مشغول خواندن کتاب بودند، دیده می‌شد که قصد داشت به صورت نمادین آینده‌ی درخشان و رویاهای شگفت‌انگیزی که در مسیر کتاب‌خوانی برای بچه‌ها پدید می‌آید را برای بازدیدکنندگان به نمایش درآورد.

نمایشگاه کتاب بولونیا که از 6 تا 9 فروردین در ایتالیا برگزار شد محل اصلی مبادله‌ی حق‌نشر کتاب کودک میان ناشران کوچک و بزرگ جهان است و کانون نیز به عنوان یکی از ناشران ایرانی حوزه‌ی کتاب کودک و نوجوان با حضور در بیش‌تر دوره‌های این نمایشگاه تلاش می‌کند تولیدات خود را به عنوان یک ناشر ایرانی کتاب‌های کودک و نوجوان معرفی کند.

مشخصات خبر