داستان خیال‌انگیز زرین‌کلک بازنشر شد

تاریخ خبر : ۱٣٩۵/٠۶/٠۶
گروه سنی : ٠ تا ۱۶ سال

«اگر می‌توانستم...» داستان پسربچه‌ای است که دوست دارد به جای پاهایش دوچرخ، بر پشتش دوبال و بر روی سرش شاخک داشته باشد. او می‌خواهد زندگی خیلی ساده‌تر از آن‌چه که هست برای او و خانواده‌اش سپری شود و به این آرزو می‌رسد. این داستان را نورالدین زرین‌کلک به رشته‌ی تحریر درآورده و تصویرگری‌اش را نیز برعهده داشته است.

شرح خبر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، یکی از آثار شاخص نورالدین زرین‌کلک پس از سال‌ها بار دیگر توسط انتشارات کانون به چاپ رسیده است. «اگر می‌توانستم...» که نخستین بار در سال 1363 به انتشار رسید، داستانی تخیلی است که به روابط انسانی و دلایل آفرینش اشاره دارد. 

زرین‌کلک انیماتور و تصویرگر برجسته‌ی کودک و نوجوان این اثر را برای گروه سنی «د» (دوره اول متوسطه) تالیف و تصویرگری کرده است. 

در بخشی از این داستان می‌خوانیم: با خودم فکر کردم: کاش من هم مثل پروانه‌ها و مورچه‌ها شاخک داشتم! وقتی به کوچه‌ی خودمان رسیدیم، چراغ سر در خانه‌مان را دیدم که کوچه را روشن کرده بود. با خودم گفتم: کاش آدم غیر از شاخک، یک چراغ پرنور هم در یک جایی از بدنش داشت تا توی تاریکی بتواند جلوی آدم را روشن کند.

این کتاب در کنار سایر آثار زرین‌کلک پیش از این توسط انتشارات فرانسوی «پلانت ره وه» منتشر شده است. این روزها نسخه‌ی ایرانی این اثر بار دیگر در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گرفته است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس این مرکز اقدام به انتشار حدود 80 عنوان اثر موفق انتشارات در طی این سال‌ها کرده است. «اگر می‌توانستم...» نیز اثری قابل تامل چه در حوزه‌ی تالیف، چه در حوزه‌ی تصویرگری است که با قیمت 4هزار و 500 تومان به چاپ رسیده است.