چاپ با فلزات آهنی

دسته : چاپ
ابعاد کاردستی : مسطح (دوبعدی)
گروه سنی : ٩ تا ۱٨ سال به بالا

می توانید از میخ های زنگ زده یا گیره های فلزی یا ورق های فلزی زنگ زده که قبلا کاملاً زنگ زده‌اند برای نقاشی روی پارچه استفاده کنید.

شرح کاردستی

وسایل مورد نیاز:

  • نمک
  • بطری اسپری
  • سرکه سفید
  • پارچه (ترجیحاً پارچه های طبیعی مثل کتان یا نخی)
  • فلزات یا اشیای زنگ زده مثل میخ ، سنجاق یا  گیره 

ترکیب سرکه سفید و آب را داخل بطری ریخته و آن را روی پارچه اسپری کنید.  پارچه باید کاملاً خیس شود. (سرکه سفید انتقال زنگ آهن را از فلز به پارچه را سریع تر می کند.)

 با تا کردن پارچه روی ورق های فلزی  یا فرو کردن میخ و گیره در پارچه و  قرار دادن ورق های جدید روی پارچه، کل پارچه را با می پوشانیم. در حین ایجاد الگو روی پارچه، حواستان باشد پارچه خشک نشود و اگر لازم شد کمی نمک روی پارچه بپاشید. نمک تاثیر مشابه سرکه روی پارچه دارد.

بعد از چیدن وسایل زنگ زده روی پارچه، چند وزنه سنگین روی پارچه بگذارید و مطمئن شوید فلزات به پارچه فشار می آورند.بعد از یک شبانه روز، می توانید فلزات را از لای پارچه بیرون بیاورید.به ترکیب رنگ‌های نارنجی، قهوه ای و  سبز روی پارچه نگاه کنید.برای ثابت کردن طرح و رنگ پارچه ؛ یک قاشق نمک را داخل آب گرم حل کنید و سپس پارچه را داخل این محلول بخوابانید. بعد از چند دقیقه پارچه را بیرون بیاورید و بشویید. سپس دوباره پارچه را داخل یک سطل آب و نمک تازه بخوابانید و دوباره با آب تمیز بشویید.


مشخصات کاردستی
مواد لازم : پارچه
روش اجرای کاردستی : با الگو ، بدون الگو و خلاق
اتصالات : گره ای