بادکنک نسوز

دسته : علمی
گروه سنی : ٩ تا ۱۵ سال

شرح کاردستی

آنچه نیاز دارید..

بادکنک

آب

کبریت یا فندک

شمع

عینک محافظ

شرح کاردستی

بادکنک نسوز بادکنکی که با آتش منفجر نمی شود!

اکثر افراد به شما می گویند که این جوشاندن آب در کیسه های کاغذی غیر ممکن است، اما این ترفند قدیمی از عصر ویکتوریا مورد علاقه شعبده بازان بوده است. اما حقیقت این است که در این آزمایش تنها حالت ظاهری آن است که انجام آن را سخت به نظر می رساند. همانطور که حدس زده اید راز این آزمایش به یکی از ویژگی های بسیار جالب مربوط می شود، که به آن توانایی انتقال گرما می گوییم.

امروزه برای انجام این آزمایش به جای استفاده از کیسه های کاغذی از بادکنک های پلاستیکی معمولی، مقداری آب و از یک شمع استفاده می‌کنیم. مطمئن باشید با استفاده از همین وسایل افرادی را که اطرافتان هستند شگفت زده خواهید کرد.

1.بادکنک را با دهانتان باد کنید و درب آن را گره بزنید.

۲. شمع را روشن کنید و آن را در وسط میز قرار دهید.

3. عینک محافظ را به چشمتان بزنید چرا که هر لحظه باید منتظر ترکیدن بادکنک باشید.

۴. بادکنک را با فاصله یک و یا دو فوتی در بالای شعله شمع نگه‌دارید و کم کم آن را به شعله نزدیک و نزدیکتر کنید تا بادکنک بترکد.

5. خواهید دید که در زمان ترکیدن بادکنک هنوز شعله به طور کامل به بادکنک نرسیده است که بخواهد لایه لاستیکی آن را ذوب کرده و باعث ترکیدن آن بشود.

اجازه دهید چیزی را که توضیح دادیم انجام دهیم. یک مرتبه دیگر این کار را با ریختن مقداری آب در داخل بادکنک تکرار می کنیم.

1.بادکنک را از آب پر کنید البته معمولا چند میلی لیتر بیشتر گنجایش ندارد، چیزی در حدود ۶۰ میلی لیتر

۲. سپس مابقی آن را با دهان خود از هوا پر کنید. مواظب باشید که درب بادکنک را گره بزنید تا آب ها به شما نریزد و افرادی که دور و برتان هستند به شما بخندند. بادکنک را گره بزنید.

٣. خیلی آرام و آهسته بادکنک را به شعله شمع نزدیک کنید. همه میدانند که با این کار بادکنک منفجر خواهد شد. اما به دلایلی این اتفاق رخ نمی دهد. کمی شجاعت به خرج بدهید و تا می توانید بادکنک را به بالای شعله نزدیک کنید، خواهید دید که باز هم بادکنک منفجر نمی شود.

4.حالا بادکنک را از روی شعله بردارید. قسمت سیاه شده (دوده گرفته) در اثر شعله را بازبینی کنید. بله، دوده گرفته است اما اصلا منفجر نشده. قبل از اینکه به بخش توضیحات بروید سعی کنید دلیل آنکه آب مانع از ترکیدن بادکنک شد را برای خودتان توضیح دهید.

کمی نو آوری!

حالا که می دانید آب مانع از ترکیدن بادکنک می شود می توانید از مایعات دیگر هم استفاده کنید. می توانید همین آزمایش را با استفاده از مایعاتی همچون آبمیوه، نوشابه، و از این قبیل تکرار کنید. چه کسی میداند که چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ فقط از یک چیز می توان مطمئن بود، آن هم اینکه خواهید فهمید که قابلیت کدامیک از این مایعات برای این کار بهتر است.

چگونگی آزمایش

 مایع ماده بسیار خوبی برای انتقال گرما می باشد. لایه نازک دیواره بادکنک باعث می شود تا گرما خیلی سریع از دیواره عبور کرده و با رسیدن به آب آن را گرم کند. مادامی که آب را به شعله نزدیک و نزدیکتر می کنیم آب شروع به گرم شدن می کند و بتدریج آب سرد در قسمت پایین بادکنک جایگزین آب گرم می شود. در حقیقت جا به جا شدن آب گرم با آب سرد مانع از ترکیدن بادکنک می شود. دوده ای که در قسمت انتهایی بادکنک تشکیل می شود در اصل همان کربن است. این کربن به‌واسطه شعله شمع بر روی بادکنک تشکیل می شود، و هیچ اتفاقی برای بادکنک نمی افتد. استفاده از آب برای به کنترل در آوردن گرما فرآیندی سودمند است. آتش نشان ها برای مهار آتش های بسیار بزرگ از کف پلیمری استفاده می کنند. از آنجاییکه پلیمرها می توانند مقدار آب زیادی را در خود جای دهند، برای به کنترل در آوردن و جلوگیری از رسیدن انرژی گرمایی به آتش بسیار مفید هستند. حتی بدن شما نیز برای به کنترل در آوردن گرما از آب استفاده می کند. زمانی که ورزش می کنید، به نظر شما چیزی که از پوست شما خارج شده و شروع به چکه کردن می کند چیست؟ در حقیقت همان عرق بدن شما می باشد. ك

بدن شما از آب برای تحت کنترل در آوردن دمای داخل بدن استفاده می کند که در حقیقت همان عرق بدن نام دارد. به همین دلیل است که موقع ورزش احساس گرما می کنید.
مشخصات کاردستی
گردآورنده : پریسا حسنی