ببر جاکورتا

دسته : صنایع دستی
ابعاد کاردستی : حجمی (سه بعدی)
گروه سنی : ۵ تا ٩ سال

شرح کاردستی

سلام دوستان

می خواهیم شما رو با تکنیک جدیدی در کاردستی آشنا کنیم به نام جاگورتا یا هنر رول کردن کاغذ.

هنر جاگورتا یا هنر رول کردن و تا کردن کاغذ نوعی حجم سازی همراه با خلاقیت است که به کودک کمک می کند تا دنیای پیرامون خو را بهتر بشناسد و دقت او را نسبت به محیط اطراف افزایش دهد . جاگورتا در اعتماد به نفس کودکان تآثیر فقوالعاده مثبتی دارد.

برای مربیان عزیز: همان طور که می دانید کتاب و داستان ها تاثیرات مثبتی در جهت رشد کودکان دارد پس خوب است قبل ساخت کاردستی قصه یا شعری که مرتبط است با آن را کوتاه برای آن ها تعریف کنیم برای مثال برای ساخت پلنگ در ابتدا می توانیم کتاب گربه و پلنگ را که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است را بخوانیم بعد پلنگ قصه را درست کنیم . حتی ما می توانیم در آخر با کمک بچه ها به پلنگ شخصیت دهیم و قوه تخیل او را تقویت کنیم می توانیم از خصوصیات اخلاقی کرم ذهن کودک صحبت کنیم .

در اصل روانشناسی حتی می توانیم از کودکان بخواهیم از زبان پلنگ همراه با نمایش حرف بزنند و مطمئن باشید کودکان حرف های دل خود را که شاید به کسی هم نگفته باشند از زبان پلنگ می زنند.

با کاردستی ساده مربی با مهارت و خلاق می تواند به چند هدف مثبت دست پیدا کند.

نام کاردستی : پلنگ

گروه سنی : الف ، ب و (5تا 6سال)

مواد مورد نیاز:

  1. کاغذ جاگورتا ( می توانید از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان تهیه کنید هم به اندازه کاغذ آچار است هم به صورت نوار های بریده شده و آماده. )

  2. چسب رازی

  3. چسب حرارتی

برای تهیه هر نوع کاردستی ابتدا باید دو نکته را توجه داشت اول اینکه در استفاده از چسب مایع حتما باید انتهای چسب را به آرامی فشار داد بعضی از بچه ها اشتباها چسب را از جلو فشار می دهند ، و دوم اینکه در هنر جاگورتا حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا کار زیبایی خود را از دست ندهد و کاغذ حالت خمیری پیدا نکند.

نکته مهم دیگر این است که اگر از کاغذ های آچار جاگورتا استفاده می کنید خودتان باید آن را برش بزنید و به شکل نوار در بیاورید اندازه برش ها در هر کار متفاوت خواهد بود.

در انتخاب رنگ ها در این کاردستی کودکان را آزاد بگذارید چون در راستای این آزاد گذاشتن ما به دو هدف مهم میرسیم 1 : کودکان با همین روش ساده و کوچک انتخاب کردن را یاد می گیرند.

2: خلاقیت آن ها پرورش می یابد چون همه ما می دونیم مثلا شاید پلنگ بنفش نباشد اما این پلنگ ذهن کودک ماست و این یعنی کودک ما خلاق است و ذهن خلاقی هم دارد چه خوبه که ما این خلاقیت را پرورش دهیم.

برای تهیه این کاردستی ابتدا قسمت صاف نوار کاغذی را به این شکل چسب میزنیم. قطر کاغذ 2 سانت مناسب است .

و بعد ابتدای کاغذ را مانند تصویر زیر یک تا کوچک می زنیم و همین طور ادامه می دهیم تا کاغذ ما رول شود .حالا باید نوار دیگری دور دایره رول کنیم. باز هم بستگی دارد بدن پلنگ ما چقدر بزرگ باشد .

وسط بدن پلنگ را به سلیقه خود رنگ سفید می زنیم و دور آن را رنگ زرد می زنیم به شکل زیر.

برای سر هم تعدادی نوار را به نسبت سر رول می کنیم .

برای پوزه پلنک یک نوار یا یک نصفه نوار را به نسبت سر رول می کنیم.

برای سر پلنگ نوار های کوچکی را در اندازه زیر برش می دهیم.

برای دست ها و پاها هم نوار هایی را به شکل زیر و اندازه زیر رول می کنیم.

برای گوش ها نواری به همان قطر را به طور جداگانه رول می کنیم و باتوجه به انعطلاف پذیری کاغذ آن را فرم گوش می دهیم.

در آخر تمام اجرای پلنگ را به شکل زیر می چسبانیم.

مشخصات کاردستی
مواد لازم : کاغذ و مقوا
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق
اتصالات : چسبی