قورباغه جاگورتا

دسته : تزئینی
ابعاد کاردستی : حجمی (سه بعدی)
گروه سنی : ۴ تا ٧ سال

شرح کاردستی

سلام دوستان

می خواهیم شما رو با تکنیک جدیدی در کاردستی آشنا کنیم به نام جاگورتا یا هنر رول کردن کاغذ.

هنر جاگورتا یا هنر رول کردن و تا کردن کاغذ نوعی حجم سازی همراه با خلاقیت است که به کودک کمک می کند تا دنیای پیرامون خو را بهتر بشناسد و دقت او را نسبت به محیط اطراف افزایش دهد . جاگورتا در اعتماد به نفس کودکان تآثیر فقوالعاده مثبتی دارد.

برای مربیان عزیز: همان طور که می دانید کتاب و داستان ها تاثیرات مثبتی در جهت رشد کودکان دارد پس خوب است قبل ساخت کاردستی قصه یا شعری که مرتبط است با آن را کوتاه برای آن ها تعریف کنیم.

.

نام کاردستی : قورباغه جاگورتا

گروه سنی : الف ، ب

مواد مورد نیاز:

  1. کاغذ جاگورتا ( می توانید از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان تهیه کنید هم به اندازه کاغذ آچار است هم به صورت نوار های بریده شده و آماده. )

  2. چسب رازی

  3. چسب حرارتی

برای تهیه هر نوع کاردستی ابتدا باید دو نکته را توجه داشت اول اینکه در استفاده از چسب مایع حتما باید انتهای چسب را به آرامی فشار داد بعضی از بچه ها اشتباها چسب را از جلو فشار می دهند ، و دوم اینکه در هنر جاگورتا حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا کار زیبایی خود را از دست ندهد و کاغذ حالت خمیری پیدا نکند.

نکته مهم دیگر این است که اگر از کاغذ های آچار جاگورتا استفاده می کنید خودتان باید آن را برش بزنید و به شکل نوار در بیاورید اندازه برش ها در هر کار متفاوت خواهد بود.

در انتخاب رنگ ها در این کاردستی کودکان را آزاد بگذارید چون در راستای این آزاد گذاشتن ما به دو هدف مهم میرسیم 1 : کودکان با همین روش ساده و کوچک انتخاب کردن را یاد می گیرند.

2: خلاقیت آن ها پرورش می یابد چون همه ما می دونیم شاید که داخل بدن جوجه بنفش نباشد اما این جوجه ذهن کودک ماست و این یعنی کودک ما خلاق است و ذهن خلاقی هم دارد چه خوبه که ما این خلاقیت را پرورش دهیم.

برای تهیه این کاردستی ابتدا قسمت صاف نوار کاغذی را به این شکل چسب میزنیم. و لبه آن را ابتدا به این صورت تا می کینم و شروع به رول کردن می کنیم . 2 سانت قطر کاغذ کافی است. ما اینجا می توانیم داخل بدن قورباغه را رنگ کرم بزنیم یعنی 3 دور ابتدا را کرم و بعد باقی مانده را سبز بزنیم . تعداد رول ها بستگی به اندازه قورباغه ما دارد .

در مرحله بعد برای سر قورباغه کاغذی به قطر 1 سانت را را 3 دور و به نبست بدن رول می کنم و با فشار در وسط آن حالت بیضی به آن می دهیم مانند شکل زیر.

برای ادامه سر باید نوار دیگری به قطر 1 سانت را 2 دور یعنی یک دور کمتر از مرحله قبل رول کنیم .

حالا نوبت دست و پا قورباغه است که نواری به قطر 1 سانت را پهن پهن و به شکل زیر رول کنیم.

برای پای دیگر و دست ها هم همین مرحله را مانند تصویر زیر تکرار می کنیم.

در مرحله آخر برای قوبارغه دهن می سازیم و با چسب حرارتی همه اجزای قورباغه را می چسبانیم.مشخصات کاردستی
مواد لازم : کاغذ و مقوا
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق
اتصالات : چسبی