اسباب بازی های یخ زده

انجماد

دسته : علمی

این آزمایش از سری آزمایش های مربوط به شناخت ویژگی‌های مایعات است. برای یادگیری بیشتر به آزمایش‌های دیگری که در مورد شناخت ویژگی‌های مایعات و فرایند انجماد است مراجعه کنید. این آزمایش‌ها را در بخش کاردستی‌های علمی سایت www.koodak24.ir می‌توانید مشاهده کنید

شرح کاردستی

آنچه نیاز دارید

بادکنک با لایه‌ی پلاستیکی بسیار محکم

آب

فریزر

اسباب‌بازی

شرح آزمایش

از بزرگتر خود بخواهید که اسباب بازی شما را با دقت درون بادکنک قرار دهد. از او بخواهید که بادکنک را باد کند. توجه کنید که خودتان به هیچ وجه بادکنک را باد نکنید چون ممکن است خطرناک باشد و فقط از بزرگتر خود بخواهید که بادکنکی که درون آن اسباب بازی است را باد کند.

اسباب بازی را وقتی که بادکنک باد شده است می‌تواند در آن چرخاند و با آن بازی کرد.

حال باد بادکنک را خارج کنید.

پس از آن درون بادکنک آب بریزید و سر آن را گره بزنید.

یک طبقه از فریزر خود را خالی کنید و بادکنک را در آنجا قرار دهید.

بعد از مدت یک روز بادکنک را از یخچال بیرون بیاورید متوجه می‌شوید که آب درون بادکنک یخ زده است تبدیل حالت مایع به جامد را انجماد می‌گویند.

لایه‌ی بادکنک را از روی آن بردارید.با کمک بزرگتر خود و با استفاده از چکش یخ را بشکنید و اسباب بازی خود را از میان یخ در بیاورید.

آنچه اتفاق می‌افتد

یخ از آب بسیار محکم‌تر است درست است؟ مولکول‌های آب وقتی به حالت جامد تبدیل می‌شوند با قدرت بیشتری در کنار همدیگر قرار می‌گیرند در نتیجه شما برای شکستن آن‌ها به نیروی بیشتری احتیاج دارید و در نتیجه از چکش استفاده می‌کنید.

مشخصات کاردستی
ایده پرداز : پریسا حسنی