گلدان جاگورتا

دسته : تزئینی
ابعاد کاردستی : حجمی (سه بعدی)
گروه سنی : ۵ تا ٩ سال

شرح کاردستی


می خواهیم شما رو با تکنیک جدیدی در کاردستی آشنا کنیم به نام جاگورتا یا هنر رول کردن کاغذ.

هنر جاگورتا یا هنر رول کردن و تا کردن کاغذ نوعی حجم سازی همراه با خلاقیت است که به کودک کمک می کند تا دنیای پیرامون خو را بهتر بشناسد و دقت او را نسبت به محیط اطراف افزایش دهد . جاگورتا در اعتماد به نفس کودکان تآثیر فقوالعاده مثبتی دارد.


مواد مورد نیاز:

کاغذ جاگورتا ( می توانید از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان تهیه کنید هم به اندازه کاغذ آچار است هم به صورت نوار های بریده شده و آماده. )

  1. چسب رازی

    1. چسب حرارتی

برای تهیه هر نوع کاردستی ابتدا باید دو نکته را توجه داشت اول اینکه در استفاده از چسب مایع حتما باید انتهای چسب را به آرامی فشار داد بعضی از بچه ها اشتباها چسب را از جلو فشار می دهند ، و دوم اینکه در هنر جاگورتا حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا کار زیبایی خود را از دست ندهد و کاغذ حالت خمیری پیدا نکند.

نکته مهم دیگر این است که اگر از کاغذ های آچار جاگورتا استفاده می کنید خودتان باید آن را برش بزنید و به شکل نوار در بیاورید اندازه برش ها در هر کار متفاوت خواهد بود.

در انتخاب رنگ ها در این کاردستی کودکان را آزاد بگذارید چون در راستای این آزاد گذاشتن ما به دو هدف مهم میرسیم 1 : کودکان با همین روش ساده و کوچک انتخاب کردن را یاد می گیرند.

2: خلاقیت آن ها پرورش می یابد چون همه ما می دونیم شاید که داخل بدن جوجه بنفش نباشد اما این جوجه ذهن کودک ماست و این یعنی کودک ما خلاق است و ذهن خلاقی هم دارد چه خوبه که ما این خلاقیت را پرورش دهیم.

برای تهیه این کاردستی ابتدا قسمت صاف نوار کاغذی را به این شکل چسب میزنیم. قطر نوار ها بستگی به اندازه گلدان و قطر نوار های گلدان شما دارد . ما در این تصویر قطر 2 سانت را انتخاب می کینم.

و بعد ابتدای کاغذ را مانند تصویر زیر یک تا کوچک می زنیم و همین طور ادامه می دهیم تا کاغذ ما رول شود و دایره مثل شکل زیر داشته باشیم. باید دقت کینم که رول کردن ما باید محکم انجام شود تا کار خراب نشود.حالا باید نوار دیگری دور دایره رول کنیم تا دایره ما بزرگتر شود. ما به سلیقه خود می توانیم گلدانی داشته باشیم که دو رنگ باشد برای اینکار می توانیم بعد از این دو نوار از نوار رنگ متضاد آن استفاده کنیم . در ساخت گلدان نکته ای که اهمییت دارد این است که حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا نه کاغذ خمیر شود نه در انتهای کار موقع حالت و فرم دادن کاغذ ها از هم جدا شوند . نوار هارا تا جایی که به اندازه دلخواه گلدان برسد رول می کنیم.

مرحله آخر این است که وسط دایره را به سمت بیرون فشار می دهیم تا شکل کاسه بگیرد اگر وسط گلدان ما که فشار دادیم خارج و جدا شود یعنی خیلی کم چسب استفاده شده است و اگر کار محکم باشد و خارج نشود یعنی چسب زیادی استفاده شده است پس باید دقت کینم . در داخل گلدان می توان گل هایی که در پست های قبل آموزش داده شده است به همراه برگ استفاده شود تا به زیبایی کار اضافه شود.


مشخصات کاردستی
مواد لازم : کاغذ و مقوا
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق
اتصالات : چسبی