گلابی جاگورتا

دسته : تزئینی
ابعاد کاردستی : حجمی (سه بعدی)
گروه سنی : ۵ تا ٩ سال

شرح کاردستی

سلام دوستان

می خواهیم شما رو با تکنیک جدیدی در کاردستی آشنا کنیم به نام جاگورتا یا هنر رول کردن کاغذ.

هنر جاگورتا یا هنر رول کردن و تا کردن کاغذ نوعی حجم سازی همراه با خلاقیت است که به کودک کمک می کند تا دنیای پیرامون خو را بهتر بشناسد و دقت او را نسبت به محیط اطراف افزایش دهد . جاگورتا در اعتماد به نفس کودکان تآثیر فقوالعاده مثبتی دارد.

نام کاردستی : گلابی جاگورتا

گروه سنی : الف و ب

مواد مورد نیاز:

  1. کاغذ جاگورتا ( می توانید از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان تهیه کنید هم به اندازه کاغذ آچار است هم به صورت نوار های بریده شده و آماده. )

  2. چسب رازی

  3. چسب حرارتی

برای تهیه هر نوع کاردستی ابتدا باید دو نکته را توجه داشت اول اینکه در استفاده از چسب مایع حتما باید انتهای چسب را به آرامی فشار داد بعضی از بچه ها اشتباها چسب را از جلو فشار می دهند ، و دوم اینکه در هنر جاگورتا حتما باید چسب به اندازه استفاده شود تا کار زیبایی خود را از دست ندهد و کاغذ حالت خمیری پیدا نکند.

نکته مهم دیگر این است که اگر از کاغذ های آچار جاگورتا استفاده می کنید خودتان باید آن را برش بزنید و به شکل نوار در بیاورید اندازه برش ها در هر کار متفاوت خواهد بود.

در انتخاب رنگ ها در این کاردستی کودکان را آزاد بگذارید چون در راستای این آزاد گذاشتن ما به دو هدف مهم میرسیم 1 : کودکان با همین روش ساده و کوچک انتخاب کردن را یاد می گیرند.

2: خلاقیت آن ها پرورش می یابد.

برای تهیه این کاردستی ابتدا قسمت صاف نوار زرد را به این شکل چسب میزنیم. قطر نوار ها تا 2سانت برای این کاردستی مناسب است. باز هم بستگی به اندازه گلابی دارد که تا چه اندازه رول هارا ادامه دهیم . اما تا 5 دور و حدااکثر 7 دور کافی است ، تا دایره ای به شکل زیر داشته باشیم . حتی به سلیقه خود می توانیم چند لایه اول را از زرد پرنگ استفاده کنیم و ادامه را از زرد کمرنگ استفاده کنیم .

مرحله اصلی گلابی فرم دهی بالای گلابی است باید ابتدا دایره را با فشار در وسط حالت بیضی کنیم و قسمت بالای آن را به شکل زیر فشار دهیم تا بالای گلابی شکل گیرد.

برای برگ و ساقه گلابی نواری به قطر نیم سانت به شکل زیر تا می کنیم.

ودر انتها به گلابی می چسبانیم.

مشخصات کاردستی
مواد لازم : کاغذ و مقوا
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق
اتصالات : چسبی