ظرف جواهرات سنگ مرمر

دسته : صنایع دستی
ابعاد کاردستی : مسطح (دوبعدی)
گروه سنی : ۱۴ تا ۱٨ سال به بالا

شرح کاردستی

ظرف جواهرات سنگ مرمرشما به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

  • غلتک
  • کاغذ روغنی
  • خاک رس رنگی (خاک رس-پلیمر)
  • لعاب خاک رس یا روغن جلاء
  • قلم مویک ورق کاغذ روغنی را بردارید. سپس رس را از هم جدا کنید و آنها را به بخش های کوچک تر برش دهید. هر قطعه را با دست ورز دهید  و آن را با دستان خود بچرخانید.
یک قطعه سیاه از خاک رس بگیرید و آن را رول کنید، همین کار را با خاک رس سفید انجام دهید. مقدار رس خاکستری سفید باید دو برابر میزان رس سیاه  باشد. دو رنگ را با هم ترکیب کنید، و آن را رول کنید، سپس آن را بچرخانید. این مراحل را 3-4 بار تکرار کنید. سعی نکنید این رنگ ها را بیش از حد مخلوط کنید. تمام خاک رس که با هم مخلوط شده و آن را به یک توپ بزرگ رول کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، غلتک را بردارید و خمیر حاصله را تخت کنید تا به ضخامت دلخواه برسید. فقط آن را خیلی نازک نکنید.

با یک ظرف گرد یا استوانه بر روی خمیر برش بزنید.فر را تا درجه حرارت 275 درجه حرارت دهید. یک ورق کاغذ روغنی را بردارید و آن را تابه بگذارید و قطعه خاک رس را در بالای کاغذ روغنی قرار دهید. آن را به مدت حدود 25-35 دقیقه بپزید.
قطعه گل رس را چند دقیقه پس از خارج شدن از اجاق، خنک کنید. یک لایه لعاب خاک رس را در یک طرف کار بکشید و برای 30 دقیقه صبر کنید تا خشک شود سپس سمت دیگر کار را لعاب خاک رس بزنید و خشک کنید.
مشخصات کاردستی
مواد لازم : معدنی و طبیعی
روش اجرای کاردستی : بدون الگو و خلاق ، ساده
اتصالات : بدون اتصال