مهری ماهوتی

دسته : شاعران
فعالیت : نویسنده ، بازنویس ، شاعر

مهری ماهوتی 26 فروردین 1340 در بابل به دنیا آمده است.
کودکی او در شهر بهارنارنج در میان کوچه‌‌های تو در تو و در خانه‌هایی با سقف‌های سفالی نارنجی، صدای پرنده‌های مهاجر، آوازهای محلی و لالایی شیرین مادران گذشته است.

شرح بانک های اطلاعاتی

مهری ماهوتی 26 فروردین 1340 در بابل به دنیا آمده است.

کودکی ­او در شهر بهارنارنج گذشته است در میان کوچه‌‌های تو در تو و در خانه­‌هایی با سقف‌های سفالی نارنجی، صدای پرنده­های مهاجر، آوازهای محلی و لالایی شیرین مادران.

نخستین قصه­‌ها و شعرهایش را در کلاس انشا نوشت و اولین کار مطبوعاتی‌اش در «کیهان بچه­‌ها» منتشر شد.

در ادامه فعالیت ضمن همکاری با مجله «جانبازان» و «زن روز» با همه مجله­‌هایی که برای کودکان و نوجوانان چاپ می­‌شد با دفتر تالیف کتب درسی و مجلات کمک آموزشی رشد همکاری مستمر داشته و تا امروز عضو تحریریه آن‌ها است.

بیش از دویست عنوان کتاب از این نویسنده منتشر شده است. «بچه­‌های مرد»، «روزهای پاییزی»، «سفر به سرزمین خاکستری»، «قصه­‌های خاله شیرین»، مجموعه پنج جلدی «قصه­‌های زینب»، مجموعه پنج جلدی ماجراهای «آقای تنبل»، «سکه­‌های کوچک آرزوهای بزرگ»، «بیب بیب بوق بوق»، «نان خوشمزه»، «کفش­‌های جیک جیکی» و «کمد پرماجرا» از جمله نوشته‌های ماهوتی محسوب می‌شوند.

این نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان علاوه بر شعر و قصه در زمینه بازآفرینی آثار برجسته ادبیات کهن و بازنویسی موضوعات تاریخی تلاش قابل توجهی داشته و کتاب­‌های او در رابطه با زندگی پیامبر(ص)، بانو خدیجه(س) و حضرت فاطمه(س) در بازار کتاب موجود است.

تعدادی از آثار ماهوتی در جشنواره‌های فجر، لاک‌پشت پرنده، جشنواره قرآنی، پروین و ایثارگران، رشد و مطبوعات مورد تقدیر قرار گرفته و یا جوایز ارزشمندی دریافت کرده است.

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جوایز و افتخارات : کتاب برگزیده کودک از طرف پوپک و سلام بچه‌ها برای کتاب «مهمان بابا»/ جایزه ناشران کتاب کودک برای مجموعه کتاب‌های «قایم موشک بازی» در سال ۸۵/ و جوایز تقدیری از طرف انتشارات مدرسه و منادی تربیت و...