علی‌رضا گلدوزیان

دسته : تصویرگران
فعالیت : تصویرگر ، پژوهشگر ، مدرس

علیرضا گلدوزیان تصویرگر کتاب‌های کودکان و نوجوانان سال ۱۳۵۵در تهران به دنیا آمد.
تصویرگر کتاب کودک و مدیر هنری شوفه - واحد کتاب‌های کودک انتشارات امیرکبیر؛ دارای مدرک لیسانس در رشته‌ی گرافیک و فوق لیسانس تصویرسازی از دانشگاه آزاد اسلامی. او با تصویرگری کتاب‌های «مداد سیاه و مداد قرمز» (1384) و «جوراب سوراخ» (1382) توانست جایزه‌ی درخت طلایی براتیسلاو را در سال 2006 از آنِ خود کند. این جایزه بزرگ‌ترین و معتبرترین در سطح جهانی است و برای اولین‌بار به یک ایرانی تعلق گرفته‌است.
«من یک بچه‌گربه هستم!» (1383) و «عروسی» (1381)، از جمله آثار تصویرگری اوست.
او در آثار خود، ضمن حفظ سادگی و نمایش خیال‌های کودکانه، تسلط هنری ویژه‌ای را آشکار می‌سازد که بسیار به حس‌ها و درک کودکانه نزدیک است. تنوع تکنیکی متناسب با حال و هوای اثر، به کارگیری رنگ‌های خالص و متنوع، ترکیب‌بندی و چیدمان هنذمندانه‌ی عناصر از ویژگی آثار اوست.

شرح بانک های اطلاعاتی

گلدوزیان فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۷۴ با طراحی پوستر برای فیلم سینمایی "گروگان" آغاز کرده است
"علیرضا گلدوزیان" از آن دست تصویرگرانی است که شاید دلیل موفقیت او در جشنواره‌های مختلف را نمی‌دانیم. آثار این هنرمند از نظر استفاده از تکنیک‌های متنوع اهمیت دارد. تنوع در تکنیک باعث می‌شود کودکان رابطه‌ای محسوس و قابل لمس با فضای داستان پیدا کنند. تصویرگری غیر دیجیتال با به کارگیری رنگ‌های متنوع و زنده باعث تقویت تمایلات هنری و حس زیبایی شناسی و درک معنا و مفهوم رنگ‌ها، خواص و تاثیرات آن‌ها می‌شود. علاوه بر این، موجب ایجاد رابطه تخیلی/ عاطفی بین کودک و شخصیت‌ها و از همه مهم‌تر تقویت خلاقیت در آن‌ها می‌شود. تصویرگری‌های گلدوزیان می‌تواند با کودکان و نوجوانان رابطه خوبی برقرارکند. تنوع در آثار او تا جایی است که در هیچ یک از آثارش الگوی یکسانی دیده نمی‌شود و متناسب با هر قصه از تکنیک و ابزار متفاوتی استفاده می‌کند.
گلدوزیان تا کنون برای آثار فراوانی در حوزه کودک و نوجوان تصویرسازی کرده است، از جمله: "این همانی" نوشته‌ی فریده خلعتبری، "آغوشت را باز کن" نوشته‌ی عذرا جوزدانی، "بازی‌ها جورواجورند" سروده‌ی شکوه قاسم نیا، "باعلی، یاعلی" نوشته‌ی فریبا کلهر، "خانم معلم آقای نقاش" نوشته‌ی سید علی‌اصغر سید‌آبادی، "زرافه من آبی است" نوشته‌ی سوسن طاقدیس، "سنگ قرمز کوچولو" سروده‌ی افسانه شعبان نژاد، "بازی‌های پنج انگشت" سروده‌ی مصطفی رحماندوست.


منبع بیوگرافی: ارسالی از سوی آقای علیرضا گلدوزیان به پرتال کودک 24 

گردآورنده: مژگان بابامرندی
مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر
جوایز و افتخارات : کتاب "زرافه من آبی است" جایزه baij ژاپن سال ٢٠٠٢
"جوراب سوراخ" قلم طلایی بلگراد سال ٢٠٠٣
"یک شب تاریک" برگزیده نمایشگاه بولونیا سال ۲۰۰۴
دو کتاب "جوراب سوراخ" و "مداد سیاه و مداد قرمز" جایزه ی بزرگ براتیسلاوا سال ۲۰۰۵