عباس یمینی شریف

دسته : شاعران
فعالیت : نویسنده ، شاعر ، مربی

عباس یمینی شریف (۱۲۹۸-۱۳۶۸) آموزگار، مدیر مدرسه و نویسنده ایرانی ادبیات کودکان بود.
از نخستین شاعران و نویسندگان کودک ایران؛ دارای مدرک فوق لیسانس در رشته ی آموزش و پرورش از دانشگاه کلمبیا و دکترای ادبیات دانشگاه تهران. وی از بنیادگذاران شورای کتاب کودک در سال 1341 خورشیدی و مدیر و سردبیر مجلات بازی کودکان، دانش‌آموز و مجله کیهان بچه‌ها ([1335 - 1358) بود. کار خود را با شغل آموزگاری آغاز کرد و حدود نیم قرن در حیطه ی فرهنگ و ادبیات کودکان و نیز تدوین کتاب های درسی فعال بود و کتاب های بسیاری برای کودکان نوشت.
«آه ایران عزیز» (1333)، «گل‌های گویت» (1350)، «آواز فرشتگان» (1345)، «دنیاگردی جمشید و مهشید» (1345)، «دو کدخدا» (1344)، «پرویز و آیینه» (1348)، «فری به آسمان می‌رود» (1344)، «بازی با الفبا » (1333)، «پوری و لباس‌هایش» (1350)، « باغ نغمه‌ها» (1352)، «خانه بابا علی» (1361).
برخی کارشناسان مهم ترین کار اورا نگارش کتاب «نیم قرن در باغ شعر کودکان» (1365) دانسته‌اند.
او با این اعتقاد که آنچه برای کودکان نوشته می‌شود باید مُبلغ شادی و نشاط باشد و از نوشتن پرهیز شود، سعی داشت با به کارگیری عناصر بازی و تخیل و اصوات گوناگون، با زبان و توصیفی ساده، اشعار سرگرم کنندهخ و لذت بخشی در خور فهم کودکان بسراید. در این شعر ها او آموزگار - شاعری است که به آموزش های گوناگون مربوط به واحدهای آموزشی کودکان پیش از دبستان می پردازد. هرچند که او به جوهر شعری چندان اهمیت نمی داد و موزون بودن و محتوای تربیتی و آموزشی شعر در نظرش مهم تر می نمود، با این حال در میان شعرهایش آثار درخشانی وجود دارد که از آن جمله‌اند.
«جدال در پرتگاه توچال» (1367)، «شهر ناپدیدان» (1370)، پلنگ یکه‌تاز (1373) از جمله آثار داستانی او برای نوجوانان است.

شرح بانک های اطلاعاتی

عباس یمینی شریف (۱۲۹۸-۱۳۶۸) آموزگار، مدیر مدرسه و نویسنده ایرانی در محله پامنار تهران به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی او در دربند گذشت. در سال 1317 در دانشسرای مقدماتی به تحصیل پرداخت. در سال 1321 اولین شعرش برای کودکان در مجله «نونهالان» منتشر شد. در سال1323 با ابراهیم بنی احمد مجلهٔ بازی کودکان را منتشر کرد. در سال 1324 شعار او در کتاب‌های درسی دوره ابتدایی ایران وارد شد. در سال 1328 به مدیریت مجلات دانش آموز و سازمان جوانان شیر و خورشید سرخ منصوب گردید.در سال 1332یمینی شریف با بورس دولتی به آمریکا اعزام شد و یک سال در دانشگاه کلمبیا به تحصیل دوره تخصصی در آموزش کودکان پرداخت و درجه فوق لیسانس دریافت کرد.

در سال ۱۳۳۴ دبستان روش نو را با همسرش توران مقومی پایه گذاشت که بعدها با گسترش فعالیت به مجموعهٔ آموزشی از کودکستان تا پایان دوره راهنمایی تبدیل شد. آنان تا سال 1358آن مؤسسه را اداره کردند.

در دی ماه سال1335به پیشنهاد جعفر بدیعی اولین شماره مجله کیهان بچه ها از طرف موسسه کیهان انتشار یافت. جعفر بدیعی سردبیر و عباس یمینی شریف مشاور این نشریه بودند. جعفر بدیعی بعدها به عنوان صاحب امتیاز و عباس یمینی شریف به عنوان مدیر مجله معرفی شدند. آنان تا سال 1358 با مؤسسه کیهان همکاری داشتند.

مینی شریف در تیرماه سال ۱۳۳۴ با کمک همسرش توراندخت مقومی جوز تأسیس دبستان پسرانه روش نو ا از وزارت فرهنگ اخذ کرد. کتاب کلاس اول ابتدایی تألیف او به کتاب «دارا و آذر» معروف است و سال‌ها اولین کتاب آموزشی کودکان ایران بود. همچنین او به نگارش کتاب سوادآموزی به بزرگ‌سالان برای کلاس‌های پیکار با بی‌سوادی نیز پرداخت. عباس یمینی شریف از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک نیز بود. 

روز بيست و هشتم آذر ماه ۱۳۶۸، عباس يميني شريف، شاعر و نويسنده كودكان ايران، ديده از جهان فرو بست. با درگذشت او ادبيات كودكان يكي از برجسته ترين خادمين خود را از دست داد.او از نادر پيشگامان ادبيات تاريخ معاصر كودكان بود كه   هنوز تا چند روز پيش از مرگ خود عاشقانه به غناي اين تاريخ مي افزود؛ و نيز او از نادر كساني است كه با تاريخ حرفة خود عجين مي شوند، با آن وبه خاطر  آن زندگي مي كنند.

رخی از آثار عباس یمینی شریف:

باغ دوستی/ پلنگ یکه تاز/ شعر با الفبا/ سیاهک و سفیدک/ خانه بابا علی/ نیم قرن در باغ شعر کودکان(خاطرات)/ شهر ناپدیدان/ گل‌های گویا/ آوای نوگلان/ جزیره مرجان

مشخصات بانک های اطلاعاتی
جنسیت : مذکر
جوایز و افتخارات : بیش از سی اثر شعر و داستان او در دوران حیاتش به انتشار رسید و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودکان شد.