گوی و چوگان: سرگذشت ورزش در ایران

نیکان ما

گروه سنی : ۱٢ تا ۱٨ سال به بالا
سال انتشار : ۱٣٩٧

هر انسانی دوست دارد دربارۀ فرهنگ و تمدن سرزمین خویش بداند و چه خوب است که این آشنایی از کودکی حاصل شود. کتاب «گوی و چوگان» از مجموعۀ «نیاکان ما» به موضوع ورزش‌های باستانی ایران، در محدودۀ زمانی بعد از ورود اسلام به ایران، می‌پردازد. نویسنده کوشیده است با بیان تاریخی ورزش باستانی چوگان و شرح احوال و داستان‌های انجام این بازی در تاریخ این سرزمین، مخاطب را با ورزش چوگان و دیگر ورزش‌های باستانی مثل ورزش زورخانه‌ای آشنا کند. کتاب به گونه‌ای تنظیم شده است که متن و تصویر هر کدام در صفحه‌هایی جداگانه قرار گرفته‌اند و تصویرهای بزرگ و کاملاً مرتبط با متن، خود گویای محتوا باشند.

شرح کتاب

این اثر در قالب مجموعه‌ای منتشر شده است که تلاش دارد نگاه متفاوتی به سرگذشت ایران داشته باشد و تاریخ را در دل زندگی مردم و فرهنگ آن‌ها جست‌وجو کند.

.

.

.

در بخشی از این اثر می‌خوانیم: «در دوره‌ کریم‌خان زند، نمایش ورزشکارها به ویژه برای مهمانان خارجی، خیلی مهم بود. در نمایش نیزه‌پرانی، پهلوان «الله‌وردی خان چتری باشی»، «نارنج»ی را کف دست یک نفر می‌گذاشت و نیزه‌اش را به طرف نارنج پرتاب می‌کرد، به طوری که نیزه نارنج را سوراخ می‌کرد ولی به شخصی آسیب نمی‌رساند. بلند کردن اسب و واژگون کردن فیل از نمایش‌های پهلوانی بود.»

مشخصات کتاب
زبان : فارسی
تیراژ : ۵٠٠٠ صفحه
قطع : رحلی
نوع چاپ : رنگی
تعداد صفحات : ۴۶
نوبت چاپ : سوم
نوع جلد : سخت
شابک : ٢- ٢٢٧- ٠۱٠- ۶٠٠- ٩٧٨
دیویی : ٧٩۶
/٠٩۵۵

۱٣٩۵
مدت زمان اثر :